Co robić z pękającymi piętami?

Co robić z pękającymi piętami?

 Pęknięcia pięt są niezwykle bolesne. Zwykle robią się dość niepostrzeżenie i szybko, szczególnie u osób z szorstkimi, zaniedbanymi piętami, ale też z nadwagą czy z cukrzycą. Kiedy już się pojawią, koniecznie trzeba je zaleczyć, by nie dopuścić do rozwoju zakażenia.

Pękanie pięt może zdarzyć się każdemu, niemniej niektóre osoby są do tego bardziej predysponowane. Przede wszystkim te, których pięty są zaniedbane, z szorstkim grubym naskórkiem. Pęknięciu pięt na pewno sprzyja wysuszenie i zrogowacenie skóry. Osoby z nadwagą i z cukrzycą częściej cierpią z powodu pękających pięt. W przypadku diabetyków, dodatkowo problemem jest tzw. znieczulenie skarpetkowe, tzn. brak czucia w stopie. W konsekwencji, pęknięcie na piętach łatwo się pogłębiają, mogą sięgać dalej poza naskórek, dotykać skóry właściwej, powodować nadkażenia, a nawet owrzodzenia. Powodem pęknięcia, może być też niewłaściwa higiena, czy też nieodpowiednio dobrane obuwie.

Wielu z nas, z niewiadomych przyczyn, zaniedbuje stopy. W związku z tym o pęknięciu pięty (lub nawet obydwu pięt) dowiaduje się dopiero wtedy, gdy pojawiają się przykre objawy: ból, trudność w chodzeniu, a nawet krew – gdy pęknięcie obejmuje nie tylko naskórek, ale i głębsze warstwy skóry.

Nam wszystkim (sobie również) radzę: oglądajmy swoje stopy. Codzienny rzut oka na te części ciała pozwoli nam właściwie ocenić w jakiej są kondycji.

Co robić, gdy pięta już pęknie?
Jeżeli mamy do czynienia z pęknięciem tylko naskórka (co rozpoznamy po tym, że pięta boli, ale nie ma obecności krwi w tym miejscu): możemy zająć się jej leczeniem samemu. W innym wypadku, gdy rana jest głęboka, lepiej udać się do lekarza. Lekarz może zaordynować leczenie, które dostępne jest już tylko i wyłącznie na receptę.

Po wymoczeniu nóg w ciepłej wodzie (najlepiej bez żadnych dodatków) w szczeliny pęknięć wmasowujemy odpowiednią maść. Bardzo dobre rezultaty daje maść z kwasem salicylowym, kamforą i alantoiną. Ewentualnie można wykorzystać „zwykłą” maść z witaminą A lub samą alantoiną. Zabieg ten najlepiej powtarzać dwa razy dziennie, a na wieczór dodatkowo obwiązywać piętę czystym bandażem i nakładać bawełniane skarpetki. Już po pierwszym razie poczujemy ulgę, a po kilku dniach – pęknięcia powinny się zagoić.

Uwaga! W szczeliny pęknięć nie wmasowujmy kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji stóp, czy też tych na szorstkie pięty. Ich zastosowanie może przynieść tylko nieprzyjemny ból i pieczenie. Pęknięcia pięt wymaga zastosowania maści leczniczych z podanymi wyżej skałdnikami.

Jeżeli pojawiły się pęknięcia pięt, może to świadczyć o niedoborach składników pokarmowych. Warto urozmaicić swój jadłospis, ewentualnie suplementować się witaminą A+E, czy też multiwitaminą.
Kiedy uda się wyleczyć pięty, koniecznie trzeba pamiętać o trzymaniu ich w dobrej kondycji. Przede wszystkim zadbać o odpowiednie, wygodne obuwie dla stóp. Dobrze by miało ono anatomiczne wyprofilowanie. Oczywistą sprawą jest odpowiednia higiena stóp. Pękania naskórka stóp unikniemy, jeśli regularnie będziemy go ścierać: tarką czy odpowiednim scrubem.
Dbajmy o swoje stopy, nie traktujmy po macoszemu, a unikniemy przykrych niespodzianek jakimi są pękające pięty.

Źródło: www.zdronet.pl