Diabetyk – Grudzień 2014

Diabetyk – Grudzień 2014

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykOkres okołoświąteczny zwykle jest bardzo intensywny dla większości z nas. Także dla redakcji “Diabetyka” grudzień to wyjątkowo pracowity miesiąc, który bardzo szybko mija. Dużo wolnych dni związanych ze świętami powoduje, że czas potrzebny na przygotowanie kolejnego numeru mocno się kurczy. I do tego oczywiście zakupy, prezenty, krzątanina – żeby sprostać wszystkim wyzwaniom, trzeba zachować siły i dobrze się zorganizować.

Dlatego stawiamy na delegowanie zadań i dzielenie się obowiązkami z innymi. O planowaniu – w kontekście świąt i zarządzania cukrzycą w tym wyjątkowym okresie – piszemy w tekstach Świąteczne pokusy vs. Normoglikemia i Świąteczna kontrola. Jak zwykle przy takiej okazji zachęcamy do umiaru, co nie jest przecież łatwe, bo nasze piękne bożonarodzeniowe tradycje w dużej mierze są związane z jedzeniem. Musimy jednak dokonać pewnego wyboru. Aby go choć trochę ułatwić, podpowiadamy, jak uniknąć całkowitego rozchwiania glikemii – są bowiem sposoby, które pozwalają nieco okiełznać szaleństwo okresu okołoświątecznego. Osoby o słabej silnej woli, ulegające kulinarnym pokusom, zachęcamy do spacerów lub innej formy aktywności.

A w momentach trudnego do opanowania łakomstwa spróbujmy wyobrazić sobie, co dzieje się w wątrobie, nerkach, naczyniach krwionośnych, które przeciążamy nadmiarem jedzenia (tłuszczów, węglowodanów, białek). Pomogą nam w tym artykuły zawarte w dziale Pod Lupą. Mamy nadzieję, że dzięki nim oraz innym tekstom świątecznym będziecie podejmować jedynie słuszne – korzystne dla zdrowia i wyrównania glikemii – decyzje.

Życzymy ciepłych, wyjątkowych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia, zaś w Nowym Roku jak najwięcej pomyślności i pogody ducha.

Redakcja i ZG Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

DIABETYK POLECA
Świąteczne pokusy vs. normoglikemia
Aby nie dać się wciągnąć w komercyjną machinę świątecznej konsumpcji i nie ulec stresowi przygotowań, ułóżmy plan działania. Zachęcamy, aby odpowiednio wcześniej zająć się zakupami i podziałem zadań. Na przykład prezenty dla bliskich lepiej kupić bez pośpiechu, mając w dodatku większy wybór. Potem zastanówmy się, ile i jakich produktów potrzebujemy – które można zgromadzić wcześniej, a które trzeba kupić w ostatniej chwili, by zachowały świeżość. Zróbmy listę artykułów. Już na etapie jej tworzenia oszacujmy właściwe ilości poszczególnych produktów. Nie kupujmy jedzenia na zapas, tylko realnie oceńmy potrzeby, uwzględniając liczbę gości podczas świąt. Pamiętajmy bowiem o tym, że potrawy, które przygotujemy, ktoś musi zjeść. O wyjadaniu jedzenia, które zostanie po świętach “aby się nie zmarnowało”, zapomnijmy! Lepiej podzielić potrawy na porcje i w miarę możliwości zamrozić, niż opróżniać lodówkę na siłę.
Diabetyk
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Z cukrzycą w pracy
W dzisiejszych czasach każda praca jest na wagę złota, więc choć byśmy chcieli, zapewne i tak nie będziemy jej wybierać tylko ze względu na cukrzycę. Poza tym, przy obecnych metodach leczenia możemy wykonywać praktycznie każdy rodzaj pracy. Są profesjonalni sportowcy, artyści, piosenkarze, szefowie dużych firm, producenci, dziennikarze z cukrzycą – przedstawiciele praktycznie wszystkich zawodów. Musimy jednak pamiętać o tym, by cukrzycę dostosować do sytuacji w pracy najlepiej jak umiemy. Najlepszym pracownikiem będziemy wtedy, gdy sami znajdujemy się w dobrej formie, a ta jest w dużej mierze związana z wyrównaniem cukrzycy. Musimy po prostu wypracować kompromis. I na pewno o niej “nie zapominać z braku czasu”, bo w pewnym momencie boleśnie się przypomni.
Diabetyk
POD LUPĄ
Leki hipolipemizujące
Cukrzycy typu 2 często towarzyszą zaburzenia lipidowe, co wynika z natury tych chorób. Można nawet powiedzieć, że wyrastają one ze wspólnego korzenia – otyłości skojarzonej z insulinoopornością.Człowiek prowadzi tryb życia osiadły, często sprowadzający się do łańcuszka: samochód, praca, samochód, fotel, telewizor. Do tego obfite i tłuste jedzenie – kiełbaski, żółte sery, kotlety – i wszystko aż do błogiego odczucia sytości. Po kilku latach ten statystyczny osobnik robi badania i wyniki są takie, jak się spodziewaliśmy: cholesterol całkowity wysoki, LDL wysoki, HDL niski. Idzie do lekarza i prosi o tabletkę, która obniży mu cholesterol bez konieczności zmiany trybu życia. Oczywiście dysponujemy silnymi lekami, ale to rozumowanie jest błędne. Najpierw musi nastąpić reforma trybu życia i żywienia, a lek powinien być tylko środkiem wspomagającym.
Diabetyk
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Ryby nade wszystko
Ryba wpływa na wszystko – głosiło hasło kampanii Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2009 r. Trudno zaprzeczyć. Ryby to doskonałe źródło nie tylko słynnych kwasów omega-3, ale i dobrze przyswajalnego białka (w tym kolagenu), witamin (przede wszystkim D3) oraz soli mineralnych. Ich jedzenia nie zastąpi żadna tabletka z tranem. Powinni o tym pamiętać wszyscy, a przede wszystkim diabetycy.Średnie spożycie ryb w Polsce wynosi zaledwie 13 kg na osobę na rok. Oznacza to, że tygodniowo jemy ich około 250 g, najchętniej w postaci smażonej lub wędzonej. Dla porównania, mieszkańcy cieplejszych regionów Europy zjadają ryb aż 50 kg rocznie na osobę, a co za tym idzie, rzadziej cierpią z powodu chorób metabolicznych.
Diabetyk
WARTO WIEDZIEĆ
W zdrowym ciele – magnez i wapń
Magnez i wapń należą do grupy najważniejszych jonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Odgrywają ważną rolę w wielu procesach fizjologicznych układów: krążenia, nerwowego, mięśniowego oraz kostno-szkieletowego.Z uwagi na znaczenie magnezu i wapnia w procesach fizjologicznych i wielu stanach chorobowych wskazane jest okresowe oznaczanie stężenia tych jonów w surowicy krwi, a w razie stwierdzenia niedoborów – wdrożenie odpowiedniego postępowania dietetycznego i leczniczego. Najczęściej spotykaną przyczyną niedoboru magnezu są jego straty przez przewód pokarmowy oraz nerki lub niedostateczna podaż w diecie. Do obniżonego poziomu magnezu (poniżej 1,4 mEq/l) mogą prowadzić przewlekłe biegunki, niedobory żywieniowe, nadużywanie środków przeczyszczających. Upośledzenie wchłaniania magnezu i jego niska podaż występuje także u osób nadużywających alkoholu. Niekiedy niedobór magnezu może powstać w przebiegu laktacji lub ciąży. Objawy kliniczne są przede wszystkim związane z układem nerwowym, mięśniami oraz układem krążenia.
Diabetyk

SPIS TREŚCI

FELIETON
2 Niebieska obróżka
SAMI O SOBIE
4 Od cukru do cukrzycy – czyli co wiadomo o chorobie?
POCZYTALNIA
5 PsInka Inka zostaje diabdogiem (29)
6 Polskie Stowarzyszenie Diabetyków laureatem prestiżowej nagrody
Szansa na regenerację trzustki?
PER SPEKTYWY I ZBLIŻENIA
8 Słodkie tramwaje wyjechały na ulice
DIABETYK POLECA
10 Świąteczne pokusy vs. normoglikemia
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Z cukrzycą w pracy
POD LUPĄ
18 Oczyszczalnia organizmu
20 Leki hipolipemizujące
23 Nerki jako filtry organizmu cz.1
ABC INSULINOTERAPII
26 Świąteczna kontrola
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Przepisy kulinarne
32 Ryby nade wszystko
36 Dieta przy podwyższonym stężeniu cholesterolu i cukrzycy
WARTO WIEDZIEĆ
38 W zdrowym ciele – magnez i wapń
AKTYWNY STYL
42 Łyżwy dla amatorów
45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl