Cukrzyca a choroba zwyrodnieniowa stawów

Cukrzyca a choroba zwyrodnieniowa stawów
Cukrzyca typu 2 jest niezależnym czynnikiem ryzyka ciężkiej choroby zwyrodnieniowej stawów, ostrzegają europejscy badacze.

Zagrożenie nie wiąże się jedynie z tym, że diabetycy przeciętnie mają wyższą wagę, która ma wpływ zarówno na cukrzycę, jak i zwyrodnienie stawów. Badanie sugeruje, że zmiany w metabolizmie glukozy bezpośrednio oddziałują na rozwój osteoartretyzmu (OA).

Z danych można wnioskować, że dane te sugerują, iż OA jest częścią zespołu metabolicznego, co również oznacza, że modyfikacja stylu życia może zmienić ryzyko związane z osteoartretyzmem.
Uczeni zidentyfikowali pewne podobieństwa pomiędzy OA i cukrzycą typu 2, obie choroby cechują się: przewlekłym charakterem, wysokim wskaźnikiem występowania niewydolności niektórych narządów oraz silny związek z wiekiem i otyłością.

W celu dalszego zbadania tej relacji, zespół uczonych z Uniwersytetu Erlangen-Nuremberg przeprowadził populacyjne badanie kohortowe z udziałem losowej próby 927 mężczyzn i kobiet w wieku pomiędzy 40 a 80 rokiem życia.

W ciągu dwóch dekad wskaźnik artroplastyki na 1 000 osobolat wyniósł 17,7 u ludzi z cukrzycą i 5,3 u pozostałych. Prawdopodobieństwo zabiegu artroplastyki zwiększało się proporcjonalnie do trwania cukrzycy – bez względu na płeć i wiek uczestników.

Uczeni sądzą, że cukrzyca tworzy stan zapalny w stawie, który zaostrza jego uszkodzenia. Dane ultradźwiękowe w tym badaniu wykazują więcej oznak zapalenia stawu kolanowego u chorych na cukrzycę niż osoby bez cukrzycy, niezależnie od wieku i BMI.

Diabetolodzy powinni informować swoich pacjentów, że zaniedbanie leczenia cukrzycy mogą nie tylko zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ale także ze względu na ryzyko ciężkiej formy OA .

 

Źródło: www.senior.pl