Czwartkowe Obiady u Diabetyków, czyli mądrze, smacznie i wesoło (Koryciny, 26.06.2024 r.)

Czwartkowe Obiady u Diabetyków, czyli mądrze, smacznie i wesoło (Koryciny, 26.06.2024 r.)
Stół nakryty brązowym obrusem z wyszytym napisem: "Czwartkowe Obiady u Diabetyków". Na stole stoją kolorowe bukiety świeżych kwiatów. Za stołem stoi Pan Paweł Dunaj, a w tle widać ekran multimedialny; fot. Wiktoria Kwiecień

W środę, 26 czerwca 2024 r. w Ziołowym Zakątku w Korycinach odbył się “Czwartkowy Obiad u Diabetyków, czyli mądrze, smacznie i wesoło”.

Zaproszenie

Szlachta! Włościanie! Mieszczanie! Wszystkie Stany!
Podlaskie Stowarzyszenie Diabetyków w Białymstoku
serdecznie zaprasza na uroczysty
Czwartkowy Obiad u Diabetyków, czyli mądrze, smacznie i wesoło
26.06.2024 r. (środa) na godzinę 12:00
Ziołowy Zakątek, Koryciny 73B, gm. Grodzisk

Danie główne: Wykład Pawła Dunaja “Halo, czy mnie widzisz?”
Deser artystyczny zaserwuje Wodzirej Bodek.
Dbając o normoglikemię naszych Gości, witalne i zdrowe jadło wraz z nadworną dietetyczką Marią Sajewicz przygotują uczestnicy spotkania.

Ja, imci Hetman Jan Klemens Branicki, co na włościach Podlaskich siedzibę swoją mam i od wieków tam przebywam.
Witam wszystkich gości, co sławetne
Czwartkowe Obiady u Diabetyków odwiedzają, aby jadła
zdrowego posmakować i nauk od mądrych ludzi
posłuchać, co by dobre zdrowie zachować,
i jak ja długo po tym świecie buszować.
Na Czwartkowych Obiadach u Diabetyków,
Wszystkich Waszeci powitać trza!
Co by każdy z osobna czuł się bratem, swatem
i kamratem gościny tej, aby wychodząc z niej, miał
chęć powrócić tu, zaciągając tu jeszcze przyjaciół stu.
Co by po świecie sławili, jak tu na Czwartkowych Obiadach
zdrowo jedli, uczyli i dobrze się bawili.
A za to żeście tu gościli, nauk zdrowych przyswoili
i wielu przyjaciół zdobyli, Ja Jan Klemens Branicki,
daję Wam słowo, że po Czwartkowych Obiadach u Diabetyków,
jak się one zowią, na zdrowiu zyskacie,
zdrową kuchnię poznacie a jeszcze innym swoją wiedzę oddacie.
Co by Wam się dobrze żyło i cukru we krwi ubyło.
A ja Wam daję słowo honoru, że ta gościna jako ją zowią
jest sławetna na cały obszar Polski,
że tu się edukują Waćpany a nie byle jakie tam acany.

Hetman Jan Klemens Branicki

Na zaproszenie Podlaskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Białymstoku  odpowiedziało prawie 200 diabetyków, m.in. z: Bielska Podlaskiego, Białegostoku i okolic, Łodzi, Olsztyna oraz Lublina i Międzyrzeca Podlaskiego.

Lubelską grupę reprezentowali Członkowie Koła nr 3 w Lublinie wraz z Panią Prezes Elżbietą Sagan oraz Członkowie terenowego Koła w Międzyrzecu Podlaskim z Panią Prezes Aliną Soczewką.

Przebieg spotkania

Spotkanie rozpoczęła Pani Danuta Roszkowska – Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Białymstoku, która serdecznie powitała wszystkich Gości, przybyłych z różnych zakątków Polski.

Hymn Czwartkowych Obiadów u Diabetyków

Następnie, zgodnie z wieloletnią tradycją, wszyscy zgromadzeni wstali, aby wysłuchać nagrania Zespołu DePe a także przyłączyć się do wspólnego śpiewu “Hymnu Czwartkowych Obiadów u Diabetyków”:

„Chociaż często
nam w życiu pod górkę
chociaż rzadko nam w plecy wieje wiatr
wciąż wierzymy
że wszystko przed nami
i że razem zdołamy pokonać
goryczy smak…

bo jest dzień
w którym jest lżej
w którym jest milej
kiedy życie
nam wtedy słodsze wydaje się
to Czwartkowe Obiady u Diabetyków
kiedy wspólnie uczymy i bawimy się

troski precz
smutki precz
radości czas
nadziei czas
kiedy znów nasza brać cieszy się

bo w  tym sens
by wciąż żyć
by razem być
by kochać się
by cenić to czym los obdarzył nas

tak jak w przyrodzie
nie ma złej pogody
tak w naszych sercach
nadzieja ta wciąż się tli

bo jest dzień
w którym jest lżej
w którym jest milej
kiedy życie
nam wtedy słodsze wydaje się
to Czwartkowe Obiady u Diabetyków

kiedy wspólnie uczymy i bawimy się (x3)

obiady u diabetyków”

Słowa: Dariusz Szada-Borzyszkowski
Kierownictwo i opracowanie muzyczne: Grzegorz Perkowski

Uczestnicy zostali także powitani po staropolsku, przez odzianą w szlacheckie szaty postać Hetmana Jana Klemensa Branickiego – pana na Białymstoku, szwagra króla Stanisława Poniatowskiego, od którego zaczerpnięto formułę Obiadów Czwartkowych i współcześnie wcielono, aby przy zdrowym i smacznym jedzeniu edukować i mówić o rzeczach istotnych społecznie. W rolę Hetmana wcielił się Pan dr Józef Wszeborowski.

Podczas spotkania nie zabrakło czasu na refleksję o życiu, relacjach z Bogiem, drugim człowiekiem, bliskimi… W tej części uczestnicy mogli wysłuchać kilku wzruszających pieśni, m.in. “Pozwól mi Panie”, “Czysta woda”, “Anioły Czwartkowych Obiadów u Diabetyków”.

Anioły

Nostalgiczny i podniosły nastrój stał się doskonałym tłem do wręczenia statuetek Aniołów, które otrzymali: Pan Paweł Dunaj, Pani Elżbieta Sagan oraz dbający o muzyczną oprawę wydarzenia, Pan Bogdan Kostecki (DJ Bodek).

Pani Prezes Elżbieta Sagan już po raz drugi otrzymała statuetkę Anioła: “Za otwartość, za serce i empatię wobec potrzebujących pomocy, która czyni świat odrobinę lepszym. Z życzeniami nieustającej pomocy Aniołów Niebiańskich i Człowieczych”.

Danie główne: wykład "Halo, czy mnie widzisz?"

Jak wskazano w zaproszeniu, “daniem głównym” w edukacyjnej części wydarzenia był wykład Pana Pawła Dunaja pt. “Halo, czy mnie widzisz?”. Wykładowca jest egzaminatorem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białymstoku a prelekcja dotyczyła zjawiska tzw. “martwego pola”, czyli strefy wokół samochodu, której kierujący pojazdem – obserwując sytuację na drodze – nie dostrzega w lusterkach bocznych i wstecznym. Szereg zaprezentowanych przez Pana Pawła przykładów i autentycznych nagrań z wypadków, miał na celu uświadomienie użytkownikom dróg, jakie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym niosą nieodpowiedzialne zachowania zarówno kierowców, jak i pieszych.  Wykład zakończyła emisja spotu promującego kampanię „Obudź się! Uwaga = życie” (2019 r.) z udziałem aktorów: Krystyny Tkacz oraz Piotra Fronczewskiego. W filmie posłużono się konwencją spotkania z Bogiem w niebie i podsumowania czynów bohaterki oraz jej dotychczasowego zachowania w kontekście bezpieczeństwa drogowego. Spot jest dostępny do obejrzenia w internecie pod hasłem: Niebo. Kampania Obudź się! Uwaga = życie.

Wykład Pana Pawła był niezwykle sugestywny a wskazane nagrania – wstrząsające, dlatego jak powiedziała Pani Danuta “jeżeli dzięki tej dzisiejszej prezentacji, chociaż jedna osoba ocali życie, to już będzie sukces!”.

Deser artystyczny, czyli integracja

Po prelekcji przyszedł czas na zabawę dla dziesięciu “super odważnych, fajnych, uśmiechniętych i uradowanych” uczestników, którzy przebrani w kolorowe stroje uformowali “pociąg” i poruszając się po całej sali, zachęcali biesiadników do wspólnej “podróży” w rytm muzyki.

Nie tylko o “artystyczny deser”, ale o kompleksową oprawę muzyczną całego spotkania zadbał Bodek Band – DJ, wodzirej, konferansjer, trębacz, dzięki któremu kolejne punkty programu przeplatała muzyka do śpiewu, wspólnego kołysania a nawet szalonego tańca.

Witalne i zdrowe jadło

Głośnym aplauzem uczestnicy przyjęli hasło DJ’a Bodka: “za piękne granie, należy się słodkie gotowanie”, ponieważ oznaczało ono, że przyszedł czas na wspólne przygotowanie “witalnego i zdrowego jadła” pod przewodnictwem dietetyka. Pani Maria Sajewicz przygotowała dwa przepisy na zdrowe sałatki.

Sałatka z ogórkiem kiszonym

Składniki: ogórki kiszone, cebula czerwona, papryka czerwona, papryka żółta, musztarda, olej, sól, pieprz

Ogórki kiszone pokroić w półplasterki, cebulę w piórka, paprykę czerwoną w kosteczkę.

Wszystkie składniki wymieszać, doprawić solą, pieprzem, musztardą olejem.

Udekorować listkami mięty.

Sałatka z makaronem posypana pestkami

Składniki: makaron rurki, ogórek zielony, pestki ze słonecznika, pomidory suszone, koperek, olej z pomidorów suszonych, sól, pieprz

Makaron ugotować aldente. Ogórek zielony drobno pokroić, pomidory suszone pokroić w paseczki, Koperek drobno. Pestki ze słonecznika sprażyć na patelni.

Makaron wymieszać ze składnikami (ogórek zielony, pomidory suszone, koperek). Doprawić olejem z suszonych pomidorów, solą, pieprzem.

Posypać prażonymi pestkami, Udekorować listkami mięty.

W czasie, gdy diabetycy dwoili się i troili, aby pod okiem dietetyczki przygotować chrupiące surówki, degustowane później przez biesiadników, Ci ostatni ruszyli do wspólnej zabawy przy kolejnych tanecznych hitach.  W końcu nie od dziś wiadomo, że nic tak nie obniża poziomu cukru i nie podnosi poziomu endorfin, jak ruch oraz taniec!

Lubelskie upominki

Jak wiadomo, przy dobrej zabawie czas mija niepostrzeżenie a pojawiający się na stołach posiłek oznaczał, że wspólnie spędzony czas, niestety powoli dobiega końca.

Zanim to jednak nastąpiło, lubelscy diabetycy dali początek wzajemnym podziękowaniom za wspaniałą organizację i zaproszenie na “Czwartkowe Obiady”. Jako ambasadorzy wschodniej Polski, wręczyli drobne upominki wszystkim przyjezdnym. Uczestnicy otrzymali foldery pt. “Lublin miasto inspiracji” oraz wyjątkową – inspirowaną krzewem winorośli z herbu Lublina – Herbatę Miasta Inspiracji, ufundowane przez Referat ds. Marketingu Miasta przy Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. Dodatkowo diabetycy otrzymali słodkości wyprodukowane w lubelskiej Fabryce Cukierków „Pszczółka” Sp. z o. o.: karmelki i krówki. Ponadto, Pani Danuta Roszkowska, Pan Józef Wszeborowski oraz DJ Bodek otrzymali obrazy własnoręcznie namalowane przez Panią Martę Buczkowską – Członkinię Koła nr 3 PSD w Lublinie.

Czwartkowe Obiady u Diabetyków

Aby tradycji i nazwie wydarzenia stało się zadość – jak już wspomniano – kolejno na stołach pojawiał się serwowany przez obsługę Karczmy, obiad. Uczestnikom podano tradycyjną, podlaską zupę pokrzywową, zabielaną wiejską śmietaną oraz gulasz podany z kaszą pęczak i bukietem surówek.

Ziołowy Zakątek w Korycinach

Po sycącym obiedzie, autorka niniejszej relacji udała się na krótkie zwiedzanie Ziołowego Zakątka, który jak wskazują gospodarze miejsca jest “unikatowym w skali kraju obiektem agroturystycznym, położonym w samym sercu regionu Polski, Podlasiu”. Na ogromnym terenie zagospodarowano ogród botaniczny z roślinami leczniczymi i aromatycznymi ziołami, ziołowe SPA i sklepiki, charakterystyczne zabudowania wiejskie oraz domową i dziką faunę.

Podsumowanie

Podsumowując, “Czwartkowe Obiady u Diabetyków” to fantastyczna i bardzo potrzebna inicjatywa, realizowana w niezwykle urokliwym miejscu.
Po czasach pandemii, diabetycy są nie tylko spragnieni wiedzy i edukacji, ale także nawiązywania relacji, integracji i wspólnej zabawy.
Nieuleczalna choroba, jaką jest cukrzyca, w dużej mierze determinuje jakość życia, ale takie spotkania pozwalają chociaż na chwilę zmienić otoczenie, perspektywę i przede wszystkim przynoszą mnóstwo radości!

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Podziękowania od Pani Elżbiety Sagan

“Jestem ogromnie wzruszona otrzymaną ponownie statuetką Anioła.
W imieniu lubelskiej ekipy i własnym serdecznie dziękuję za zaproszenie do udziału w wydarzeniu.
Do zobaczenia!”

Elżbieta Sagan, Prezes Oddziału Wojewódzkiego PSD w Lublinie oraz Koła nr 3.