DIABETYK Kwiecień 2014

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykPrzed nami wyjątkowy czas – święta kojarzone z nadzieją, odrodzeniem, zwycięstwem ducha nad materią. Zachęcamy więc, aby okres ten oraz sprzyjającą, miejmy nadzieję, aurę wykorzystać w batalii o sprawniejsze ciało i lepsze zdrowie. Wiosna to idealny moment, aby wkroczyć na ścieżkę zdrowia. Pozytywne zmiany proponujemy zacząć od zastosowania właściwej diety. Chcąc Was wesprzeć w staraniach o zdrowie, przygotowaliśmy bardzo pomocne artykuły: Wielkanocny stoliczku nakryj się, Wiosenna dieta, Indeks glikemiczny przy zaburzeniach lipidowych. Znajdziecie w nich mnóstwo praktycznych porad i merytorycznych informacji. Równocześnie warto wdrożyć jakiś sensowny plan aktywności fizycznej. Na początek wystarczą spacery – codziennie po minimum 30 minut. Osoby chcące ćwiczyć intensywniej zachęcamy do lektury tekstu Kobieta z cukrzycą na siłowni – wskazówki w nim zawarte są na tyle uniwersalne, że panowie na pewno też skorzystają z wiedzy w nim zawartej.

W numerze kwietniowym podpowiadamy też, jak poradzić sobie z przesileniem wiosennym, jeśli takowe nam się przydarzy, jak dawkować insulinę do posiłku (węglowodany), zaś w rubryce “Zadbaj o siebie” prezentujemy jeden ze sposobów umożliwiających odnalezienie równowagi w życiu (w sferach psychicznej, fizycznej i duchowej).

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzymy naszym Czytelnikom wytrwałości i systematyczności w działaniach zmierzających do poprawy stanu zdrowia, jak najlepszych glikemii po świątecznym smakowaniu potraw, a przede wszystkim radosnej atmosfery i wewnętrznego spokoju.

Redakcja

DIABETYK POLECA
Wielkanocny stoliczku nakryj się!
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie tradycyjnych świątecznych dań. Większość spośród serwowanych w tych dniach potraw to “mieszanka wieloskładnikowa” z bardzo rożnym wpływem na wartości glikemii.

Dla przypomnienia, najszybszy wzrost stężenia glukozy we krwi będziemy obserwować po spożyciu produktów węglowodanowych: pieczywa, owoców, potraw mącznych. Nieco wolniejszy, gdy potrawa czy danie dostarcza białka z takich produktów jak: mięso, wędliny, nabiał, jaja czy ryby. Natomiast najwolniej stężenie glukozy we krwi wzrasta, gdy posiłek czy potrawa dostarcza także tłuszczu. I tu cenna uwaga: tłuszcz jest niezbędnym składnikiem diety, ale pod warunkiem, że nie dostarcza więcej niż 30-35% energii w dobowej racji pokarmowej. Większość dań, które zagoszczą na świątecznym stole zawierają w swojej recepturze zarówno białka, tłuszcze, jak i węglowodany.

Diabetyk
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wielka reEdukacja (cz.3)
Dawkowanie insuliny do posiłku – węglowodany
Czasami na produktach pojawia się informa cjao ilości węglowodanów w konkretnej porcji, jednak w większości przypadków znajdziemy informację o ilości węglowodanów w 100 g produktu. W takiej sytuacji musimy określić, ile gramów ma nasza porcja (np. szklanka soku – 200 ml, 3 łyżki płatków kukurydzianych – 30 g) i oszacować na podstawie informacji o gramaturze w 100 g (ml) produktu, ile węglowodanów będzie w naszej porcji. Konkretnie – jeśli na etykiecie słodkiego napoju będzie informacja, że w 100 ml soku jest 10 g węglowodanów, to jeśli chcę wypić 200 ml (szklankę), muszę pomnożyć ilość węglowodanów razy 2. Proste równanie: 10 x 2 = 20, a więc w szklance napoju będą 2 WW.

Diabetyk
POD LUPĄ
Organizm i przesilenie wiosenne
Dieta w okresie zimowym często bywa zubożona, bo świeże warzywa i owoce są wtedy trudniej dostępne. Dodatkowym problemem jest obniżenie progu uczucia pragnienia – nie czujemy potrzeby picia wystarczającej ilości wody względem naszego dobowego zapotrzebowania. Problemy pogłębia fakt, że jeśli już pijemy w zimne dni napoje, to najczęściej mamy ochotę na coś ciepłego, gorącą herbatę, kawę. Nie są to napoje bogate w minerały, co przyczynia się do obniżenia w naszym ustroju zawartości jonów, takich jak magnez czy potas. Czujemy się przez to osłabieni, mogą wystąpić nieprzyjemne samoistne skurcze mięśni, rozdrażnienie, bole głowy. To wszystko oznaki odwodnienia wraz z niedoborem minerałów.

Diabetyk
ABC INSULINOTERAPII
Kobieta z cukrzycą na siłowni
Jeśli trenujesz regularnie zauważysz, że wrażliwość na insulinę początkowo będzie wysoka, zatem dawki insuliny będzie trzeba zmniejszać, ale po pewnym czasie ustabilizują się. Możesz również odczuwać zwiększony apetyt. Samokontrola i pomiary glikemii są sprawą priorytetową. Zintensyfikuj kontrolę glikemii do momentu aż dawki insuliny i poziomy glukozy ustabilizują się. Jeśli jednak trenujesz od czasu do czasu lub raz w tygodniu zaobserwujesz, że największa wrażliwość na insulinę i konieczność zmniejszenia dawki nastąpi po treningu i jeszcze następnego dnia. W kolejny dzień dawka insuliny będzie wymagała korekty, ale w górę.

Diabetyk
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Wiosenna dieta
Regularne spożywanie posiłków i bogata, urozmaicona dieta to jeden z głównych warunków zachowania dobrego samopoczucia, kondycji i odporności. Dobroczynny mechanizm działania diety wiąże się przede wszystkim z zachowaniem odpowiedniej glikemii oraz wyrównaniem niedoborów witamin i soli mineralnych.

Podstawę każdej dobrze zbilansowanej diety powinny stanowić produkty zbożowe, szczególnie te pełnoziarniste, bogate w węglowodany złożone, w tym błonnik. Są one bogate w witaminy z grupy B, cynk, magnez i żelazo, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwionośnego. W tej grupie mamy do wyboru ciemne pieczywo, razowe makarony, płatki zbożowe, kasze oraz rożne odmiany ryżu.

Kolejną grupą produktów, których nie może nam zabraknąć wiosną, są warzywa, które powinno się spożywać w zasadzie do każdego posiłku. Cenne są zwłaszcza surowe – źródło m.in. enzymów, witamin C i E, niehemowego żelaza i antyoksydantow. Warto też sięgać po zasobne w inulinę cykorię, nać pietruszki, koperek, kiszone ogórki i kapustę, warzywa korzeniowe, cebulowe oraz kapustne.

Diabetyk

SPIS TREŚCI

FELIETON
2 Kroić do oporu
POCZYTALNIA
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (21)
Co decyduje o progresji cukrzycy?
5 Polskie Stowarzyszenie Diabetyków otrzymało nagrodę Św. Kamila
6 Diabetolog Liderem Medycyny
Masa ciała a zagrożenie cukrzycą
Problemy z leczeniem nadciśnienia u diabetyków
7 Kolorowe jest zdrowe
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
8 Szycie to moje całe życie!
DIABETYK POLECA
10 Wielkanocny stoliczku nakryj się!
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Wielka reEdukacja (cz.3)
Dawkowanie insuliny do posiłku – węglowodany
18 Nowe technologie w leczeniu cukrzycy? (cz. 1)
POD LUPĄ
20 Organizm i przesilenie wiosenne
24 Interakcje lekowe – akarboza
ABC INSULINOTERAPII
26 Kobieta z cukrzycą na siłowni
LEKARZ ODPOWIADA
28 Hipoglikemia reaktywna
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Wiosenna dieta
34 Indeks glikemiczny przy zaburzeniach lipidowych
28 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
38 Postępy w kardiologii (2)
41 Co to jest felinoterapia?
ZADBAJ O SIEBIE
42 W poszukiwaniu równowagi

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl