DIABETYK lipiec 2012
NOWY NUMER DIABETYKA – LIPIEC 2012! W nim m. in.:
Diabetyk poleca
SWEET – czyli razem (wywiad z prof. Thomasem Danne)
Ale pompy to chyba nie wszystko?
Oczywiście. Nic pozytywnego nie będzie się działo bez właściwej edukacji. Zresztą jak wiadomo, jest ona podstawą właściwej terapii cukrzycy. Zasadniczo edukacja to element pracy tzw. Centrów Referencyjnych. Sadzę, że tu warto przedstawić program SWEET, bo wspomniane centra są podstawowym elementem tego programu. Sam program funkcjonuje od 2008 r., w Europie działa 12 takich ośrodków referencyjnych, w tym jeden w Polsce. Program jest finansowany ze środków unijnych. Obecnie w Niemczech, uznając jego celowość i skuteczność, chcemy stworzyć fundację, która będzie realizowała te założenia i funkcjonowała stale. Na razie finanse w całości pochodzą ze środków europejskich.
Rozważania o cukrzycy
Apteczne know-how
Najczęstszą pomyłką na recepcie jest błędny numer PESEL. Ten unikalny ciąg 11 cyfr bywa często wybrakowany lub poprzestawiany, co można stwierdzić w momencie jego automatycznej weryfikacji przez apteczny system informatyczny. Na szczęście jest to problem łatwy do rozwiązania, ponieważ osoba realizująca receptę może poprawić błędny PESEL lub go uzupełnić, jeśli jest niekompletny. W takich sytuacjach pacjent proszony jest o okazanie dowolnego dokumentu, na którym znajdzie się prawidłowa sekwencja cyfr. Trzeba jednak pamiętać, że farmaceuta nie ma prawa dopisać PESEL-u w całości, jeśli lekarz w ogóle go nie wpisał! Jego zupełny brak na recepcie oznacza, że może ona być zrealizowana wyłącznie bez refundacji – chyba że pacjent wróci do lekarza i poprosi o jego dopisanie razem z pieczątką autoryzującą.
Pod lupą
Odchudzony jadłospis
W poprzednich numerach „Diabetyka” staraliśmy się przekazać jak najwięcej informacji dotyczących zdrowego odchudzania – m.in., jakie zasady wdrażać w codziennym życiu i co należy zmienić w swoich nawykach żywieniowych, by chudnąć skutecznie (nie odczuwając głodu). Dla tych, którzy z pełną determinacją toczą każdego dnia walkę ze zbędnymi kilogramami, prezentujemy przykładowy jadłospis z obliczonymi wymiennikami węglowodanowymi (WW). Należy traktować go wyłącznie jako wskazówkę, podpowiedź, pamiętając o tym, że każdy z nas wymaga innej kaloryczności diety oraz innego rozplanowania energetyczności posiłków w ciągu dnia. Do jadłospisu trzeba podchodzić – podobnie jak do leczenia cukrzycy – indywidualnie.
Sposób odżywiania nieco się różni w zależności od typu cukrzycy. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Głównym z nich są zupełnie inne potrzeby odżywcze i energetyczne różnych osób.
Zdrowo Żywieniowo
Dieta śródziemnomorska w nadciśnieniu tętniczym
Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny zmniejszyć spożycie produktów zawierających dużo soli. Należą do nich: wędliny, mięsa peklowane, ryby wędzone, produkty marynowane (np. ogórki konserwowe, papryka marynowana, grzybki w occie itp.), przetwory kiszone, sery żółte, słone paluszki, chipsy, krakersy, orzeszki i chrupki solone, dania typu fast food (pizza, hamburgery, hot dogi), żywność puszkowana. Dużo soli zawierają także oliwki, popularne w kuchni śródziemnomorskiej. Można je dodać np. do surówki, ale nie powinno się już jej potem solić. Posiłki przygotowane w domu mogą zawierać znacznie mniej soli (jeśli jej nie dodasz w czasie przygotowywania posiłków) niż większość żywności przetworzonej.
Warto wiedzieć
Targ o zdrowie
Ze względu na ruchome limity ograniczające wsparcie finansowe dla pacjentów ze strony NFZ nieprzewidywalne są dopłaty pacjenta do ceny leków. Co dwa miesiące pojawiają się nowe obwieszczenia, które są kłopotliwe dla każdej ze stron. Dodatkowo lekarz środek refundowany może przepisać wyłącznie w obrębie wskazań zarejestrowanych przez producenta. Ustawa nakłada na niego obowiązek znajomości wszystkich zarejestrowanych wskazań dla stosowanych leków (przyjmuje się, że statystyczny lekarz stosuje ok. 70 leków, a w sumie jest ich na wykazach refundacyjnych 2587). Nie uwzględniono wcale nierzadkiej sytuacji, że leki stosuje się poza wskazaniem (a wskazania zależą od tego, jak lek „stargetuje” firma farmaceutyczna).
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej odsyłają pacjentów do specjalisty po zaświadczenie o rozpoznaniu choroby przewlekłej, by móc przepisywać im leki refundowane. Obawiają się drobiazgowych kontroli NFZ i wynikających z nich kar finansowych nakładanych mimo przepisania leku zgodnie z wiedzą medyczną.
Spis treści
FELIETON
2 Się zmienia
Perspektywy i zbliżenia
3 Rewolucja czerwcowa?
Poczytalnia
4 Oporne nadciśnienie
Konkurs evercare genius
Seks i poziom glukozy
Starzenie się mózgu
5 Poziom ftalanów we krwi a ryzyko zachorowania na cukrzycę
Niezwykli zwykli ludzie
6 Co słychać u naszych bohaterów? (cz. 2)
Diabetyk poleca
8 SWEET – czyli razem
10 Program SWEET w Polsce
12 Wakacyjna samokontrola cz. 1
Rozważania o cukrzycy
14 Apteczne know-how
16 Ustawienie pompy insulinowej na podstawie CGMS
Pod lupą
19 Zabójczy styl życia
22 Odchudzony jadłospis
ABC insulinoterapii
26 Insulinoterapia po porodzie
Lekarz odpowiada
28 Cukrzyca i stłuszczenie wątroby
Zdrowo Żywieniowo
30 Sery żółte
32 Dieta śródziemnomorska w nadciśnieniu tętniczym
36 Przepisy kulinarne
Warto wiedzieć
38 Opieka farmaceutyczna: idea i marzenie
40 Targ o zdrowie
Aktywny styl
42 Jak ryba w wodzie
44 Pływania nauczę każdego…
45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka