Diabetyk Maj 2014

Diabetyk Maj 2014

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykChoć wiosna w rozkwicie i zaczynamy myśleć o wakacjach, numer majowy nie jest bynajmniej wakacyjny ani lekki pod względem zawartości. Wręcz przeciwnie – znalazło się w nim tak dużo merytorycznych, edukacyjnych tekstów, że zabrakło nam miejsca na bardziej swobodne i mniej wymagające tematy. Taki ładunek wiedzy w jednym numerze znajdziecie tylko u nas, a ponieważ jest on naprawdę duży, proponujemy rozłożyć jego lekturę na raty (aby więcej ważnych wiadomości zostało na dłużej).

Wiele miejsca w tym numerze poświęciliśmy nowoczesnemu leczeniu i nowym medykamentom stosowanym w terapii cukrzycy. Warto wiedzieć, co dzieje się w świecie diabetologii – jakie powstają rozwiązania technologiczne i leki, które mają ułatwić leczenie i zwiększyć jego bezpieczeństwo oraz efektywność. Zachęcamy Was szczególnie do lektury wywiadu z prof. dr hab. med. Leszkiem Czupryniakiem oraz artykułów w działach Rozważania o Cukrzycy i Pod Lupą. Dowiecie się z nich naprawdę dużo. Osoby borykające się z liczeniem wymienników białkowo–tłuszczowych i właściwym ustalaniem na nie różnych bolusów (w terapii za pomocą pompy insulinowej) bardzo namawiamy do zapoznania się z kolejną częścią cyklu Wielkiej reEdukacji, gdyż wyjaśniamy w niej wszelkie zawiłości metody WBT i pokazujemy krok po kroku, jak na co dzień radzić sobie z tą “wiedzą tajemną”.

Redakcja

DIABETYK POLECA
Edukacja diabetologiczna w Polsce. Praktyka zawodowa
Zaniechanie edukacji w ramach opieki sprawowanej nad osobami z cukrzycą byłoby ogromnym zaniedbaniem, a nawet ignorancją. Ma to szczególne znaczenie w Polsce, gdzie problem ten jest, poza pewną liczbą światłych diabetologów, całkowicie lekceważony. Nie pomoże nawet przemiana w świadomości środowiska diabetologicznego – pacjentów i personelu medycznego – która doprowadziła do określania chorego na cukrzycę osobą z cukrzycą. Po prostu bez istnienia osi pacjent – personel medyczny, którą cechują dobra wola i edukacja terapeutyczna, wszelkie deklaracje czy nazewnictwo staną się jedynie osłonką przykrywającą pustkę. Zanim w polskich szpitalach i poradniach zostaną zrealizowane cele dotyczące działania profesjonalnych zespołów w edukacji diabetologicznej, a także współpracy pacjenta, pielęgniarki, edukatora, lekarza, dietetyka, psychologa, rehabilitanta, powinno się dążyć indywidualnie do osiągnięcia profesjonalizmu zawodowego poprzez systematyczne poszerzanie i doskonalenie wiedzy.
Diabetyk
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wielka reEdukacja (cz.4)
Białka i tłuszcze – jak liczyć i po co?
W jaki sposób podać dawkę insuliny na już wyliczone WBT? Cóż, osoby stosujące peny raczej nie mają dużych możliwości dawkowania insuliny do białkowo-tłuszczowej części posiłku. Niektórzy część dawki wstrzykują przed posiłkiem, a drugą – 2 godziny po nim. Jeszcze inni, zamiast insuliny analogowej do tłustego posiłku używają insuliny krótkodziałającej (albo i tej, i tej). Każdą z tych metod należy koniecznie omówić z lekarzem diabetologiem.Osoby stosujące pompę insulinową mają nieco ułatwioną sytuację: w pompie są bowiem dodatkowe funkcje określające sposób podania insuliny – oprócz bolusa zwykłego (standardowego), można zaprogramować bolus przedłużony lub złożony (wielofalowy).

Diabetyk
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Pompa insulinowa w leczeniu cukrzycy
Wskazania do zastosowania osobistej pompy insulinowej są szerokie. Pod pojęciem “chwiejna cukrzyca” rozumiemy sytuacje, w których pacjentowi i lekarzowi prowadzącemu nie udaje się wyrównać poziomów glukozy za pomocą intensywnej insulinoterapii przy użyciu penów. Jest oczywiste, że jeśli niewyrównanie choroby wynika z powtarzających się błędów dietetycznych, braku odpowiedniej edukacji pacjenta, nieumiejętności reagowania na niewłaściwe glikemie, samo włączenie pompy do leczenia nic nie zmieni. Jeśli niewyrównanie cukrzycy wynika z tak zwanego efektu brzasku, włączenie pompy może bardzo pomóc. W warunkach fizjologicznych, w godzinach porannych w organizmie ludzkim są wydzielane hormony działające na gospodarkę węglowodanową podobnie jak glukoza. Z tego powodu u niektórych pacjentów może dochodzić do znacznego podniesienia poziomu glukozy na czczo, pomimo normoglikemii w ciągu nocy. Dzięki pompie insulinowej bardzo łatwo temu przeciwdziałać.
Diabetyk
POD LUPĄ
Interakcje lekowe – leki inkretynowe
Leki inkretynowe zrobiły w ostatnich latach ogromną karierę na całym świecie. W Polsce jest o nich głośno głownie z powodu braku ich refundacji. Fakt ten sprawia, że ze względu na wysoką cenę są one dostępne dla niewielkiej grupy pacjentów. Tymczasem z całego świata napływają informacje o zaletach ich stosowania – zarówno w kontekście ich skuteczności, jak i bezpieczeństwa. W krajach, gdzie są one refundowane stały się lekami drugiego rzutu w leczeniu cukrzycy typu 2 (lekiem pierwszego rzutu jest metformina), zrównując się liczbą ordynacji z pochodnymi sulfonylomocznika. O ich bezpieczeństwie świadczą kolejne badania pokazujące, że w przypadku leków inkretynowych ryzyko wystąpienia interakcji lekowych o istotnym znaczeniu klinicznym jest bardzo małe.
Diabetyk
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Nietolerancja fruktozy
W diecie osób cierpiących na nietolerancję fruktozy dozwolone są niektóre warzywa, gdyż w przeciwieństwie do owoców zawierają znacznie mniej fruktozy i sacharozy. Dopuszczalne jest spożywanie szparagów, szpinaku, sałaty, selera, kalafiora, ziemniaków, ogórków, rzodkiewek oraz warzyw korzeniowych z wyjątkiem marchwi i pietruszki. Powinno się ograniczyć spożycie pomidorów, porów, kapusty białej i czerwonej, brukselki, dyni, cebuli, fasoli szparagowej, suchych ziaren fasoli i grochu. Natomiast zupełnie wykluczone jest spożywanie soi, groszku zielonego, puszkowanych warzyw, ketchupu oraz sosów zawierających cukier. Z diety należy wyeliminować sorbitol, który jest dość popularnym słodzikiem oraz produkty zawierające sacharozę. Wystarczy czytać etykiety i dokładnie analizować skład produktów.
Diabetyk

SPIS TREŚCI
FELIETON
2 SMART wiosenny
POCZYTALNIA
3 Kalkulator wymienników – Praktyczna pomoc dla osób z cukrzycą
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (22)
Bezsenność i układ krążenia
Zapraszamy do Ustki
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
6 Nowa grupa leków w leczeniu cukrzycy
DIABETYK POLECA
8 Edukacja diabetologiczna w Polsce – praktyka zawodowa
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Wielka reEdukacja (cz.4)
Białka i tłuszcze – jak liczyć i po co?
18 Nowe technologie w leczeniu cukrzycy? (cz. 2)
22 Pompa insulinowa w leczeniu cukrzycy
POD LUPĄ
26 Bój o refundację leków w cukrzycy typu 2
29 Choroby jamy brzusznej? (cz.1)
24 Interakcje lekowe – leki inkretynowe
LEKARZ ODPOWIADA
34 Ciała ketonowe w trakcie ciąży
ZDROWO ŻYWIENIOWO
36 Nietolerancja fruktozy
40 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
42 Ból przewlekły. Problemy pacjentów

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl