DiaEuro 2016

DiaEuro 2016
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

W dniach 24-31 Lipca 2016 roku odbyło się największe piłkarskie Święto z udziałem Diabetyków, czyli Mistrzostwa Europy w Futsalu osób z cukrzycą. W tym roku gospodarzem całej imprezy była Bośnia i Hercegowina. Dokładniej Mistrzostwa odbyły się w samej stolicy czyli w Sarajevie. Polska Reprezentacja Diabetyków mogła wziąć udział w Diaeuro 2016 dzięki partnerowi Firmie Novo Nordisk Pharma – producentowi między innymi insuliny.

Wyjazd

Już 23 lipca niektórzy z drużyny wyjechali z domu we wczesnych godzinach porannych, aby dotrzeć do Rzeszowa na godzinę 16, skąd wyjeżdżała reprezentacja. Do Sarajewa dotarliśmy ok godziny 10:00, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w Archidiecezjalnym Centrum Duszpasterstwa Młodzieży im. Jana Pawła II, które zostało oddane do użytku kilka tygodni wcześniej. Razem z nami zostały zakwaterowane drużyny z Węgier, Słowenii i gospodarze turnieju wraz z wolontariuszami obsługującymi wydarzenie.

Reszta drużyn miała zakwaterowanie w wiele gorszych warunkach.

 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

Pierwszy Mecz

24 Lipca odbyło się losowanie grup. W grupie przyszło nam walczyć z Reprezentacjami: Rosji, Serbii oraz Bośni. Nasz pierwszy mecz rozpoczęliśmy z drużyną Rosji. Do przerwy niestety przegrywamy 2-0. Tak naprawdę pierwszą połowę przespaliśmy kompletnie. W drugiej zaczęliśmy ciut lepiej grać i zdobywamy bramkę kontaktową. Po chwili Rosja odpowiada kontrą i ostatecznie przegrywamy 3:1.

Kolejna porażka

13701077_946336068845014_6024448450693404759_o13734935_946393988839222_8721594152474168947_oDrugi mecz to mecz, z drużyną gospodarzy z Bośniakami. Jedno było pewne. Za gospodarzami wszystko będzie, ściany, kibice, sędziowie. Tak też było. Lecz wyniki do przerwy to 1:0 dla nas, gdzie prowadzenie uzyskaliśmy w 47 sekundzie meczu. Gospodarze zdominowali całą drugą połowę aplikując nam 4 bramki i przegrywamy 4:1. Po tej porażce odpadamy z dalszej rywalizacji i na otarcie łez zostaje nam gra o miejsca 9-16.

 

proporczyk 1 proporczyk

DiaEuro 2016: Tabela z grupami

  • A-grupa: Węgry, Belgia, Włochy, Ukraina;
  • B-grupa: Bośnia i Hercegowina, Polska, Serbia, Rosja;
  • C-grupa: Chorwacja, Macedonia, Słowenia, Słowacja;
  • D-grupa: Rumunia, Bułgaria, Portugalia, Uzbekistan

A tymczasem…

Do finałowej czwórki awansowały drużyny: Rosji, Ukrainy, Bośni i Węgier. Dużą niespodzianką jest odpadnięcie ubiegłorocznego Mistrza Europy – Rumunii.

 

i pasmo sukcesów

Pierwszą fazę rozgrywek trzeba było zakończyć miłym akcentem, rywalizacją w grupie i wygrać mecz z Serbią. Plan wykonaliśmy i wygraliśmy 4-1. Mieliśmy całkowitą kontrolę w tym meczu.

I w ten sposób rozpoczynamy walkę o miejsca 9-16. Na początek Uzbekistan z którym łatwo wygrywamy 11-1. Kolejna faza to mecz z drużyną Włoch. Mecz bardzo ciężki. Pojedynek został rozstrzygnięty dopiero w serii rzutów karnych (wygrana 3-2), gdzie nasza okazała się lepsza od ekipy Squadra Azzurra. W regulaminowym czasie widniał remis 4-4.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Video_Widget”][/siteorigin_widget]

10 miejsce…

Wracamy jednak do naszej rywalizacji. W meczu ostatnim już o miejsce 9 podejmujemy Słowację. Mecz ciężki. Graliśmy jakbyśmy mieli ciężkie nogi, widać było nas, że Mecz z Włochami z dnia wcześniejszego kosztował nas bardzo dużo sił i zdrowia. Przegrywamy ze Słowakami 7-4 i ostatecznie zajmujemy 10 miejsce.

Półfinały

Do Wielkiego Finału awansowali Węgrzy, którzy pokonali Rosję 1:0 oraz Bośnia która wygrała z Ukrainą w serii Rzutów Karnych. Lecz ten pojedynek przejdzie do historii jako największe niedopatrzenie Sędziów, którzy ewidentnie pomogli gospodarzom. Sytuacja wręcz kuriozalna. Zawodnik Ukrainy uderza tak piłkę, ze bramkarz Bośniacki interweniuje, ale dopiero 40 cm za linią bramkową !!!! Wszyscy widzieli bramkę, wszystkie drużyny, kibice, tylko nie sędziowie. Owszem Ukraina składała protest pokazując dowody, ze bramka ewidentna, ale cóż. Wygrali Sędziowie.

gol

Fotki

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Slider_Widget”][/siteorigin_widget]

Podsumowanie

Podsumowując turniej minął szybko jak i cały czas spędzony w Bośni. Pozostaje nam wszystkim ciężko pracować i przygotowywać się do kolejnych Mistrzostw, które na chwilę obecną chęć organizacji zadeklarowała Rosja, Ukraina, Chorwacja i Węgry.

W imieniu całej drużyny SERDECZNIE PRAGNĘ PODZIĘKOWAĆ:

  • firmie Novo Nordisk Polska za 4 -letnie wsparcie finansowe Polskiej Reprezentacji Diabetyków, bez której nie byłoby NAS na DiaEuro;
  • – Stowarzyszeniu Diabetyków z osobą Łukasza Walczyńskiego, za organizację treningów, selekcji i wyjazdu;
  • – trenerowi Jakubowi Zielińskiemu za trud włożony podczas treningów jak i podczas turnieju;
  • – całej drużynie.

Chłopaki. Daliśmy z siebie wszystko tyle ile mogliśmy, zostawiliśmy zdrowie i serce na boisku. Jesteśmy drużyną i zawsze się wspieramy ;)

Kapitan Kadry
Andrzej Prokop

 

i zdjęcia

i jeszcze zdjęcia