Glukometr bez krwi – rewolucja w mierzeniu cukru już w Europie

Glukometr bez krwi – rewolucja w mierzeniu cukru już w Europie

Koniec z rutynowym kłuciem palców! Rewolucyjny glukometr FreeStyle Libre firmy Abbott zastępuje tradycyjne urządzenia do pomiaru glukozy, co oznacza pożegnanie z nakłuwaczami, paskami oraz bólem. Odczytanie poziom cukru możliwe jest poprzez zeskanowanie danych z sensora aplikowanego na skórze raz na 2 tygodnie.

Po co nakłuwać, kiedy można skanować?” – takie hasło reklamowe wybrała kalifornijska firma Abbott Diabetes dla swojego najnowszego, innowacyjnego produktu FreeStyle Libre. Urządzenie składa się z dwóch części: wodoodpornego* sensora wielkości monety oraz czytnika przypominającego glukometr.** Samoprzylepny sensor umieszcza się raz na 14 dni na tylnej górnej części ramienia za pomocą specjalnego aplikatora, który w bezbolesny sposób pozostawia w płynie śródmiąższowym cienkie, elastyczne włókno o średnicy 0,4 mm oraz długości 5 mm.

FreeStyle Libre

Jak działa FreeStyle Libre?

Aby zmierzyć stężenie glukozy we krwi, wystarczy przyłożyć czytnik do sensora w odległości od 1 do 4 cm – nawet przez ubranie otrzymamy wynik w czasie którszym niż jedna sekunda. Sensor nie tylko mierzy glikemię, ale także zapisuje i (w formie diagramów) analizuje jej wyniki uzyskane w ciągu ostatnich 90 dni.


Odczyty można przenieść za pomocą kabla USB do komputera i monitorować w dołączonym do urządzenia oprogramowaniu. Podczas każdego zeskanowania otrzymamy także informację o tym, w jakim kierunku (i w jakim tempie) zmienia się poziom cukru – o podwyższaniu, spadaniu lub utrzymywaniu się glukozy informują symboliczne strzałki.

Sensory działają na zasadzie CGM – ciągłego monitoringu glikemii, co oznacza, że badanie w tkance jest opóźnione w stosunku do stężenia glukozy we krwi. Deklarowane przez producentów odchylenie jest jednak niewielkie i wynosi ok. 5 do 15 min, czyli ok. 11%.***

Produkt FreeStyle Libre dopuszczony jest na razie do użytkowania jedynie przez osoby dorosłe. Stosowanie go u dzieci jest możliwe jedynie na własą odpowiedzialność i po konsultacji z lekarzem.

FreeStyle Libre

Jak zakupić urządzenie?

Produkt FreeStyle Libre jest dostępny w Polsce. Można zamówić go jedynie drogą elektroniczą (www.freestylelibre.pl).

FreeStyle Libre
Ceny FreeStyle Libre (na podstawie cennika):

  • Pakiet startowy (czytnik i 2 sensory): 723 PLN
  • Sensor:  255 PLN
  • Czytnik:  255 PLN
* do 1 m lub 30 min
** Po zakupieniu pasków można stosować czytnik tak jest tradycyjny glukometr, co pozwala na kontrolę wyników sensora bez konieczności użycia drugiego urządzenia.
*** Pomimo tego, że FreeStyle Libre gotowy jest do użycia już godzinę po zaaplikowaniu sensora, zaleca się kalibrację za pomocą tradycyjnego glukomentru w ciągu pierwszych 12 godzin – tyle średnio potrzebuje urządzenie na ustabilizowanie wyników.Damian Kordas o Freestyle Libre:

https://youtu.be/sw8gRwwXVjc