Ile kawy dla zdrowia?

Ile kawy dla zdrowia?

Naukowcy informują, że umiarkowane spożycie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca nawet o 11 procent.

W Polsce statystycznie wypijamy blisko dwie filiżanki kawy dziennie, które coraz częściej – także w domu – przyrządzamy w ekspresach do kawy.

Codzienne picie czterech filiżanek kawy zapobiega zmianom chorobowym prowadzącym do niewydolności serca. Zawarte w kawie aktywne składniki, m.in. antyoksydanty, mają dobroczynny wpływ na zmniejszenie ryzyka cukrzycy. To w konsekwencji może tłumaczyć mniejsze szanse wystąpienia niedoczynności serca.

W Polsce kawa jest jednym z czterech najpopularniejszych produktów w koszyku zakupów. Wg danych firmy badawczej Nielsen, od sierpnia 2011 roku do lipca 2012 roku wydaliśmy na nią niemal 3,4 mld zł. Spośród różnych rodzajów kawy najpopularniejsza jest kawa ziarnista. To oznacza, że coraz częściej inwestujemy także w domowe ekspresy do kawy. Jak zauważa Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl, ponad połowa osób korzystających z serwisu – 56 procent – deklaruje chęć delektowania się kawą ziarnistą. Co trzeci użytkownik platformy (35 proc.) poszukuje ekspresu do użytku domowego, 9 proc. internautów chętnie sięga po wygodne ekspresy przygotowujące kawę z kapsułek. Inwestycja w ekspres domowy to również odpowiedź na planowaną od Nowego Roku podwyżkę stawki VAT na napoje w kawiarniach przygotowywane na bazie kawy i herbaty – z 8 do 23 proc. Gdyby codziennie wypijać na mieście co najmniej jedną filiżankę kawy, kosztującą obecnie ok. 8-9 zł, rocznie da nam to wydatek rzędu 3 tys. zł. Taka kwota wystarczy już na zakup i utrzymanie dobrej jakości zaawansowanego ekspresu. Nieoceniony jest również poranny rytuał parzenia aromatycznej kawy, która dostarcza nie tylko doznań smakowych, ale ma również posiada walory zdrowotne. Zdaje się, że Polacy idą w ślady Włochów, którzy małą czarną wypijaną w pośpiechu w przydrożnej kawiarni, zamienili na kawę wypijaną w domu. Efekt – pustoszejące włoskie knajpki. Bynajmniej nie jest to zmiana gustów i upodobań, a efekt kryzysu finansowego najgorszego. Dlatego Włosi zaprzyjaźnili się z domowymi ekspresami do kawy. A Polacy? No cóż, zapoznają się z techniką parzenia kawy w domowym zaciszu.

Źródło: www.zdrowie.dziennik.pl