Magazyn PEN 4/2012

Magazyn PEN 4/2012

Magazyn PEN

Skrajna choroba, skrajne leki

Nie darzymy sympatią Narodowego Funduszu Zdrowia. Niedawna sonda portalu termedia.pl pokazała dobitnie to co powszechnie wiadomo, choć unaoczniła to w skali szokującej: 96 proc. respondentów internetowych opowiedziało się za likwidacją centrali NFZ. To surowsza ocena od tej jaką wystawiamy funkcjonowaniu ochrony zdrowia.

Centralę Funduszu zamierzała zlikwidować dwa lata temu ówczesna minister zdrowia. Argumentowano wówczas, że każdy oddział NFZ jest sobie panem na własnym podwórku – prowadzi własną politykę, różniącą się co najwyżej sposobami kontraktowania usług medycznych, ich wyceną. W ub. roku zrezygnowano z planów reformy Ewy Kopacz. Nowy szef resortu wprowadził w sposób kontrowersyjny nowe, stale aktualizowane listy leków refundowanych. Niezadowoleni są niemal wszyscy, zwłaszcza pacjenci.

Przez 5 lat wygodny dla ministerstwa prezes NFZ Jacek Paszkiewicz wreszcie został odwołany. W końcu czerwca zastąpiła go Agnieszka Pachciarz; lekarza zamieniono na specjalistkę prawa medycznego, do niedawna wiceszefa resortu zdrowia, a wcześniej zarządzającą udanie szpitalem publicznym w Słupcy. Ta wymiana wydaje się być obiecująca.

Czy nowa prezes sprawi, że lekarzom będzie opłacało się leczyć, a nie tylko przyjmować pacjentów, kierować ich na najtańsze badania, zabiegi, wypisywać leki? Czy mechanizmy NFZ sprawią, że lekarz będzie premiowany za wyleczenie chorego, a nie za porządek w dokumentacji, za poprawnie wypisane recepty? Czy przestaną być najważniejsze procedury?

Nie jestem tu optymistą, choć nowa prezes zapewnia, że “medycyna to nie matematyka”. Agnieszka Pachciarz chce tak pokierować NFZ, aby lekarze mogli skuteczniej rozwiązywać problemy medyczne. “A to wymaga bardziej elastycznego podejścia do potrzeb różnych grup pacjentów. I chciałabym do tego bardziej elastycznego podejścia przekonać partnerów z NFZ. I wierzę, że się uda” – mówiła na łamach “Menadżera Zdrowia”.

No cóż, czas pokaże co przyniesie praktyka najbliższych lat. Deklaracje na dzień dobry zawsze brzmią dobrze. Skrajne lekarstwa są najbardziej odpowiednie dla skrajnych chorób – mawiał Hipokrates. A Fundusz jest ciężko chory.

Andrzej Karnowski

Rozmowa z autorytetem
Obieg zamknięty
Z mgr KATARZYNĄ GAJEWSKĄ, psychoedukatorką Poradni Diabetologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, rozmawia Andrzej Karnowski- Od ponad półtora roku w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie działa Poradnia Diabetologiczna. Prowadzi ona też edukację dzieci z cukrzycą i ich rodziców. Na czym polega Pani praca?
Mówiąc bardzo krótko: przygotowuję młodych pacjentów do życia z cukrzycą. Jestem osobą, która pracuje przede wszystkim z dziećmi, młodzieżą i młodymi dorosłymi z cukrzycą typu 1. Ze mną młodzi pacjenci mogą porozmawiać o swoich różnych problemach, pomysłach, przygodach i spytać o wszystko w kontekście cukrzycy. Jestem kimś takim, kto z jednej strony motywuje dzieciaki do zajmowania się cukrzycą, m.in. do wykonywania pomiarów poziomu cukru we krwi, do podawania określonej ilości insuliny w określnym odcinku czasowym, czyli bolusów. Przede wszystkim uczę pacjentów jak sobie radzić z cukrzycą. A z drugiej strony zachęcam do normalnego życia, zbliżonego do stylu życia ich zdrowych rówieśników. Nazywam to psychoedukacją, bo nie jest to taka zwykła edukacja, w rodzaju jak zrobić zastrzyk. Dzielę się też swoim doświadczeniem, bo sama mam cukrzycę typu 1.- Z wykształcenia jest Pani psychologiem…
Tak. Choć jak szłam na studia chciałam być psychologiem sportu.

– Wykonuje Pani zawód bardzo mocno związany z cukrzycą, którą ma Pani od dziecka. To z pewnością pomaga w utrzymaniu swojego organizmu w dobrej kondycji zdrowotnej.

Wojny o recepty ciąg dalszy
Lekarze znowu protestują. Nie wszyscy, ale wielu z nich. Chodzi oczywiście po raz kolejny o recepty. Nie chcą płacić za błędnie ich wypisanie. Oni protestują, a niektórzy pacjenci płacą za leki dużo więcej.Lekarze żądają, aby Narodowy Fundusz Zdrowia wycofał się z kar za błędnie wystawione recepty. Kary mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście w ekstremalnych sytuacjach, kiedy to liczba popełnionych błędów byłaby codzienną praktyką.Uważają, że NFZ kpi sobie z nich, że to co zaproponowała nowa prezes Funduszu jest bardziej restrykcyjne od tego co wymyślił jej poprzednik.

Tematy na lato
Urlopuj i nie choruj
Jak unikać chorób, które mogą się nam przydarzyć podczas wakacyjnego wypoczynkuWyjeżdżając na urlop rzadko zastanawiamy się nad możliwością wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Ten czas wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami. Obok urazów narażeni jesteśmy na różnego rodzaju infekcje, które mogą zepsuć najlepiej nawet zapowiadający się urlop. Są jednak sposoby, dzięki którym można uniknąć wielu kłopotów. Infekcje dróg moczowych To jedna z częstszych przypadłości, na które zapadamy w okresie wakacyjnym.Narażone są głównie kobiety.

Infekcja dotyczy najczęściej dolnego odcinka dróg moczowych, czyli cewki moczowej i pęcherza moczowego. W przeważającej liczbie przypadków zapalenia dróg moczowych wywołuje bakteria Escherichia coli, która w warunkach prawidłowych stanowi normalną florę przewodu pokarmowego. Chorobie sprzyjają wychłodzenie ciała, kontakty seksualne, ciąża, współistniejące choroby przewlekłe, np. cukrzyca.

Plebiscyt czytelników. Wyślij sms na numer 71 480
DOBRE DLA DIABETYKA 2012
Wybierz Produkt Roku 2012
Prezentujemy zgłoszone przez Czytelników, producentów i dystrybutorów produkty, akcesoria i programy, dzięki którym życie chorych na cukrzycę może stać się łatwiejsze. Wiedzą o tym najlepiej diabetycy, ich opiekunowie i osoby najbliższe, z którymi są na co dzień. Zadaniem uczestników plebiscytu jest wybranie z prezentowanej listy pięć produktów pretendujących do tytułu “Dobre dla Diabetyka 2012”. Zostaną nimi te, które otrzymają najwięcej głosów.
Co piszą inni
Życie po udarze
Do dziś nie mogę uwierzyć, że miałem udar. Ciągle walczę z jego skutkami. Sukcesem w rehabilitacji są kroki tak maleńkie, że ich nie widać.- Widzę, że choroba nic w Panu nie zmieniła. Mógł pan przyjechać do Bydgoszczy z monodramem, który doskonale pan zna, a przygotował coś zupełnie nowego. Dalej jest Pan pracoholikiem. Bogusław Kaczyński, dziennikarz, krytyk muzyczny:
Jestem. Ale wie pani, uważam, że zawsze trzeba do publiczności mówić inaczej. Staram się nie powtarzać dwa razy tego samego, z wyjątkiem oczywiście monodramu. Ciągle wracam do różnych fragmentów życia Jana Kiepury, które zakończyło się w 1966 roku. Teraz patrzę na nie analitycznie. Na pewne zjawiska, ich przebieg, mechanizmy kierujące jego karierą. Jak z lotu ptaka patrzę.- Czy ten udar czegoś więc Pana nauczył?
Kiedy odzyskiwałem świadomość po jakimś czasie w klinice – dokonałem rewizji, krytycznego spojrzenia na całe moje dotychczasowe życie. I postanowiłem absolutnie to zmienić. Skoro dostałem drugą szansę od losu, żyję, to będę żył zupełnie inaczej.

– Oszczędniej?

Spis treści:

Od redakcji
Skrajna choroba, skrajne leki – str. 2

Pytania o cukrzycę
Złe i dobre poziomy – str. 3

Rozmowa z autorytetem
Obieg zamknięty – str. 4

Pierwszy krok – str. 5

Lepiej rzucić palenie
Zęby w… “bieli agd” – str. 6

Mediq i Krewniacy zbierają krew – str. 6

Profilaktyka i leczenie udaru – str. 7

Co piszą inni
Życie po udarze – str. 8

Lekarz obsłuży cię przez komórkę
Telemedycyna – str. 9

Biorę insulinę … i idę dalej
Słodkie sprawy niewidomych – str. 10

Życie człowieka w modelu holistycznym – zagadka czy przepis na dobre życie? – str. 11

BIBLIOTEKA DIABETYKA – KSIĄŻKA NA ZAMÓWIENIE – str. 12

GLUKOMETRY DO MIERZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI, DO KTÓRYCH AKTUALNIE DOSTĘPNE SĄ REFUNDOWANE PASKI TESTOWE – str. 12-13

Suplementacja
Witamina D zapobiega cukrzycy typu 1 – str. 13

Plebiscyt czytelników. Wyślij sms na numer 71 480
DOBRE DLA DIABETYKA 2012 – str. 14-15

Tematy na lato
Urlopuj i nie choruj – str. 16-17

Wojny o recepty ciąg dalszy – str. 16

Odpocząć od cukrzycy – str. 17

Tematy na lato
Gdy pot nas zalewa – str. 18

Można zaradzić, ale na krótko – str. 18

Tematy na lato
Nie przeholuj ze słońcem – str. 19

Sposób nad nadciśnienie i otyłość
Seniorze – więcej kroków! – str. 20

Lek na cukrzycę przed sądem – str. 20

Działania uboczne środków psychoaktywnych
Cukrowy przypał – str. 21

Opatrunki ze lnu na rany cukrzycowe – str. 21

Nie zapomnij o uśmiechu
Dieta pomoże przejść przez menopauzę – str. 22

Kuchnia diabetyka
Grejpfrut na zielono – str. 23
Sałatka z brokułu po chińsku – str. 23
Sernik z jagodami – str. 23

Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.