Miesięcznik Diabetyk, grudzień 2013, nr 12

Miesięcznik Diabetyk, grudzień 2013, nr 12

DRODZY CZYTELNICY

W grudniu zdrowie często schodzi na dalszy plan, jesteśmy bowiem zbyt zaabsorbowani przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia, aby pomyśleć o sobie i swoim organizmie. A właśnie w okresie okołoświątecznym wchodzimy w kulinarną strefę ryzyka, bo nasze piękne bożonarodzeniowe tradycje związane są w dużej mierze z jedzeniem. Stajemy często przed wyborem: kolejna porcja smacznej potrawy, czy prawidłowy poziom glukozy we krwi?

Jak zwykle staramy się podchodzić do tematu praktycznie, dlatego aby choć trochę ułatwić naszym czytelnikom sytuację, podpowiadamy, jak spędzić “Święta w zgodzie z zaleceniami” i radzimy, co robić, aby glikemia w tym okresie była prawidłowa (Rozważania o cukrzycy). Ponieważ lubimy też być na czasie, w numerze tym zdradzamy “Triki na rozgrzanie” organizmu zimową porą oraz przekazujemy dużą porcję informacji ze świata diabetologii – “Co będzie się działo w leczeniu cukrzycy?”.

Życzymy ciepłych, wyjątkowych
i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia,
zaś w Nowym Roku jak najwięcej
pomyślności i pogody ducha.

Redakcja i Zarząd Główny
Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

DIABETYK POLECA
Święta w zgodzie z zaleceniami
Okres okołoświąteczny to czas trudnej próby dla sporej części osób z cukrzycą – oczywiście w kontekście pokus kulinarnych i kilkudniowego biesiadowania. Dlatego warto ustalić pewną hierarchię ważności i jasno się określić, czy ważniejsze jest dla nas przeżycie duchowe Świąt Bożego Narodzenia, wraz z rodziną czy znajomymi, i zachowanie dobrych glikemii, czy też ich strona przyziemna – zajadanie się świątecznymi wiktuałami.Dla wielu osób Boże Narodzenie to czas niezwykły, między innymi ze względu na tradycyjne potrawy, które goszczą na stole tylko w tym szczególnym okresie. Nie ma powodu, by rezygnować z tych smaków i przyjemności, warto bowiem pielęgnować tradycje, w tym także kulinarne. Ale jednocześnie zachęcamy do tego, by pamiętać o prostych kuchennych trikach, dzięki którym można łatwo trochę “odchudzić” tradycyjną potrawę, modyfikując przepis na nią, aby stała się bezpieczniejsza dla glikemii oraz nie powodowała jej gwałtownego wzrostu i wysokiej wartości.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Prawidłowa glikemia w święta?
Największy wpływ na glikemię mają węglowodany. Po ich spożyciu we krwi pojawia się duża ilość glukozy. W okresie poposiłkowym organizm potrzebuje odpowiedniej ilości insuliny, aby zgromadzona glukoza przedostała się do komórek. Jeśli brakuje insuliny, krew staje się coraz bardziej “słodka”, tzn. zwiększa się w niej stężenie glukozy.Hiperglikemia jest niebezpieczna, dlatego warto szybko reagować w przypadku jej wystąpienia. Jeśli glikemia wynosi powyżej 300 mg/dl (16,6 mmol/l), należy skontrolować ilość ciał ketonowych w moczu. Niezbędny jest zakup pasków testowych do badania moczu. W przypadku obecności w moczu glukozy i acetonu zalecana jest pilna konsultacja lekarska. Organizmowi ewidentnie brakuje insuliny. W związku z tym należy zintensyfikować leczenie insuliną.

POD LUPĄ
Kontrola dająca wolnośćDiabetyk
Jest wiele modeli leczenia cukrzycy. Jedną z nich jest funkcjonalna insulinoterapia (FIT). Wydaje się idealna – na tyle elastyczna, że z łatwością można dopasować ją do zmiennego trybu życia. To prawda. Jednak, aby leczenie metodą FIT rzeczywiście było skuteczne, wymaga sporego zaangażowania ze strony pacjenta. Kryje się za nią bowiem wiele niebezpieczeństw. Trzeba je pokonywać wiedzą “książkową”, ale i tą pochodzącą z samoobserwacji.Przy intensywnej insulinoterapii ceną za większą swobodę życia (np. w wyborze posiłków) są częstsze pomiary glikemii. O jaką częstotliwość chodzi? Czy badania przed posiłkiem, przed snem, ewentualnie około godziny trzeciej w nocy są wystarczające? Nie zawsze. Można zaryzykować tezę, że im bardziej nasza metoda jest elastyczna, czyli im więcej jest w niej parametrów zmiennych (pory posiłków, ich rodzaj), tym też samokontrola powinna być bardziej intensywna.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Tłuszcze a odchudzanie
Tłuszcz w największym stopniu wpływa na masę ciała, gdyż dostarcza najwięcej kalorii ze wszystkich składników odżywczych – jego jeden gram to aż 9 kcal. Dlatego odpowiednia jego ilość w diecie ma duży wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała lub schudnięcie. Zmniejszenie ilości tłuszczu o 10 g powoduje redukcję kaloryczności diety o 90 kcal.Tłuszcze wpływają na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ale także na wrażliwość tkanek na insulinę, co jest bardzo ważne zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu cukrzycy. Wszystko zależy od rodzaju tłuszczu spożywanego w posiłkach. Mimo iż zaleca się zmniejszenie jego udziału w diecie, nie należy ograniczać go poniżej 20% jej kaloryczności. Tłuszcz w odpowiedniej ilości i właściwego rodzaju dostarcza bowiem niezbędnych do życia i zdrowia składników odżywczych.

ZADBAJ O SIEBIE
Triki na rozgrzanie
Światło słoneczne i energia fotonów są, jak wiadomo, źródłem życia, decydują o jego jakości i długości. Nie znaczy to jednak, że zimą skazani jesteśmy na smutną wegetację i dolegliwości związane z niedoborem ciepła i światła. Sekret korzystania z rozgrzewającej energii tkwi w odnalezieniu jej źródeł – w pożywieniu, w ruchu i wspomagających zabiegach kosmetycznych.O dobroczynnym wpływie słońca na nasze organizmy przekonujemy się najboleśniej oczywiście zimą. Kiedy nadejdą krótkie, mroźne dni, spowalnia się nasz metabolizm, wydłuża czas reagowania na bodźce, pojawia się apatia, spada aktywność, odporność i poziom koncentracji. Jakby tego było mało, senni, zziębnięci i dziwnie wyczerpani, rozpaczliwie poszukujemy czegoś, co dostarczy nam większej niż zwykle porcji energii. A ponieważ tę czerpiemy głównie z pożywienia, nasz instynkt każe nam wybierać coraz większe porcje coraz bardziej kalorycznych produktów. W najlepszym przypadku wilczy apetyt hamowany jest przez zalecenia dietetyczne, w najgorszym – zwycięża, co kończy się przyrostem wagi i rozregulowaniem poziomu glukozy.

SPIS TREŚCI

FELIETON
2 Będę krzyczała, ale szeptem
POCZYTALNIA
3 Poziom elektrolitów u diabetyków jest ważny
Zmiany w mikrokrążeniu u dzieci z cukrzycą typu 1
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (17)
Owoce a ryzyko cukrzycy
5 Większa sprawność komórek nerwowych
6 Internet pomaga młodym diabetykom
Sen a cukrzyca
Codzienność a choroby układu krążenia
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
7 “Słodki Tramwaj” aż w siedmiu miastach
NIE ZWYK LI ZWUKLI LUDZIE
8 Poprawić jakość życia diabetyków
DIABETYK POLECA
10 Święta w zgodzie z zaleceniami
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Co będzie się działo w leczeniu cukrzycy?
18 Prawidłowa glikemia w święta?
POD LUPĄ
20 Kontrola dająca wolność
22 Choroby reumatyczne
25 Jak złagodzić ból podczas nakłucia palców – tekst sponsorowany
ABC INS ULINOTERAPII
26 Łyżwy zimą, rolki w lecie
LEKARZ ODPOWIADA
28 Pompa w leczeniu osoby starszej
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Tłuszcze a odchudzanie
34 Dieta przy mikroangiopatii
37 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
40 O przeszczepach narządów
ZADBAJ O SIEBIE
42 Triki na rozgrzanie

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Diabetyk