Miesięcznik Diabetyk, wrzesień 2013, nr 9 (212)

Miesięcznik Diabetyk, wrzesień 2013, nr 9 (212)

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykWrzesień zwykle kojarzy się nam z powrotem do codziennego – powakacyjnego – stylu życia i ze szkołą (nawet jeśli sami dawno już ją skończyliśmy). Dlatego w tym numerze sporo uwagi poświęciliśmy dzieciom, zarówno w kontekście szkoły, jak i ich zdrowia oraz odżywiania. O tym, że lepiej nie zwalniać dziecka z zajęć wychowania fizycznego i jak łączyć te lekcje z terapią traktuje tekst Lekcje WF i cukrzyca, zaś bardzo ważne informacje dotyczące podawania dzieciom leków przedstawia w swoim artykule mgr farm. Paulina Oszajca. Tym cenniejsze są to wiadomości, że przed nami sezon infekcji, a więc sytuacje, w których dobrze jest wiedzieć, jak postępować z lekami stosowanymi u dzieci.

Ponadto zachęcamy gorąco do lektury artykułu, który wyjaśnia bardzo istotny dla kontroli cukrzycy (i zdrowia w ogóle) układ zależności między glukozą i insuliną, oraz opisuje przyczyny i konsekwencje nieprawidłowości, jakie pojawiają się, gdy działanie tego mechanizmu jest zaburzone.

Szczególnej Państwa uwadze polecamy także tekst przedstawiający różne algorytmy terapii stosowane przy trzech iniekcjach insuliny, w którym autor objaśnia zagadnienia związane z intensyfikacją leczenia, podaje wiele cennych informacji i wskazówek. Życzymy owocnej lektury!

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

Diabetyk Poleca
Złożona zależność – insulina i glukoza
Aby glukoza mogła zasilić komórki organizmu w niezbędne im do pracy dwutlenek węgla, wodę i energię (produkty jej rozpadu), musi dostać się do ich środka. Wbrew pozorom, nie jest to takie łatwe. O ile do krwi glukoza przenika szybko i bez pośrednictwa innych substancji, o tyle, aby przedostać się z krwiobiegu do komórek, potrzebuje insuliny. Insulina, docierając z krwią do różnych komórek organizmu, łączy się z ich powierzchnią za pomocą specjalnych receptorów insulinowych. Dzięki temu glukoza może przenikać przez ścianki komórek do ich wnętrza. Proces ten zrozumiemy lepiej, jeśli porównamy insulinę do klucza otwierającego drzwi do komórek. Bez kluczy raczej do domu nie wejdziemy. Tak samo jest z glukozą i jej „dostaniem się” do komórek organizmu. Jeżeli np. zapomnimy o zastrzyku insuliny, wówczas glukoza pozostanie na zewnątrz komórek – czyli w krwiobiegu. To, jak dużo glukozy nie dostało się do komórek i krąży we krwi, pokazuje nam wynik pomiaru glikemii.
Pod Lupą
Leki bez recepty podawane dzieciom
Obok kryteriów, jakie stawia się lekom dla dorosłych, preparaty przeznaczone dla dzieci powinny spełniać jeszcze takie wymogi, jak: postać leku optymalna dla danej grupy wiekowej, łatwość w podaniu oraz możliwość dawkowania leku dzieciom o różnej masie ciała. Producent musi zadbać o odpowiedni smak leku stosowanego doustnie oraz bezpieczeństwo użytych substancji pomocniczych. Najpopularniejsza forma leku doustnego dla dorosłych, tabletka, ma ograniczone zastosowanie u dzieci, gdyż trudno ją połknąć czy podzielić. Dlatego najczęściej stosuje się roztwory i zawiesiny, które łatwo odmierzyć. Zawartość wody oraz cukru, maskującego smak leku, wymusza zastosowanie substancji konserwujących.
ABC Insulinoterapii
Wędkowanie z insuliną
W przypadku każdego wysiłku fizycznego, także wędkarstwa, potrzebne jest planowanie. Jeśli zamierzasz spędzić popołudnie, noc lub kilka dni nad jeziorem na wędkowaniu, powinieneś dostosować do tej sytuacji insulinoterapię i w miarę możliwości modyfikować dawki insuliny w zależności od długości trwania i intensywności wędkowania (a może być ona różna). Aktywnością fizyczną z pewnością będą sytuacje, w których trzeba dojść do łowiska kawałek drogi, niosąc ze sobą wędkarskie akcesoria i sprzęt. Czasami potrzeba zmiany miejsca stanowiska wymaga od wędkarza nie lada wysiłku. Pływanie łódką po jeziorze, machając wiosłami, może być wyczerpujące i wymagać dużej dawki energii. Jeśli jeździsz na ryby okazjonalnie, w celach rekreacyjnych, a w tygodniu prowadzisz aktywny i wyczerpujący tryb życia, w trakcie wędkowania możesz zaobserwować u siebie hiperglikemię. Dzieje się tak dlatego, że aktywność fizyczna pomaga wstrzykniętej insulinie wniknąć do komórek i w rezultacie oba te elementy wpływają na prawidłową glikemię. Jeśli zabraknie jednego z nich, np. aktywności fizycznej (gdy wędkowanie ma charakter relaksacyjny) glikemie będą wysokie. Dlatego warto w podobnej sytuacji zadbać o to, aby wędkowanie było równie aktywne jak zwyczajna, codzienna aktywność fizyczna w ciągu tygodnia. Wówczas nie dojdzie do zachwiania równowagi w wartościach glikemii.
Zdrowo Żywieniowo
Dieta przy chorobie wrzodowej
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego i co gorsza w krajach rozwijających się ustawicznie wzrasta liczba osób cierpiących z jej powodu. Przyczyn tego procesu można szukać w czynnikach związanych ze stylem życia, to znaczy w szybkim tempie życia, wzroście napięcia nerwowego, nieregularnym odżywianiu się, spożywaniu większej ilości ciężkostrawnego, wysokoprzetworzonego, niezdrowego i szkodliwego dla przewodu pokarmowego pożywienia oraz w uzależnieniu od nikotyny. Wciąż jednak nie ma pewnej jednoznacznej odpowiedzi na powód wzrostu zapadalności na chorobę wrzodową. Znane są natomiast dwie podstawowe przyczyny choroby wrzodowej: zakażenie bakterią Helicobater pylorii i przewlekła terapia niesteroidowymi lekami zapalnymi (NLPZ). Naukowcy doszukują się także przyczyn w podłożu genetycznym. Zauważono pewien związek między występowaniem choroby wrzodowej a pewnymi cechami dziedziczonymi genetycznie.
Zadbaj o Siebie
Korzeń obfitości
Imbir ma silne właściwości odkażające i antyseptyczne, pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, zapobiega zastojom żółci, przyspiesza procesy oczyszczające wątrobę, działa uspokajająco i przeciwbólowo na żołądek, a także łagodzi nadpobudliwość jelit. Likwiduje mdłości i wzdęcia. Jest używany jako lek w chorobie lokomocyjnej, przy czym nie powoduje skutków ubocznych w postaci otępienia i senności. Działa silnie przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwroztoczowo, przeciwłojotokowo i pojędrniająco na skórę oraz błony śluzowe. Dzięki temu, że przenika do potu i łoju działa odkażająco na gruczoły łojowe.

SPIS TREŚCI
FELIETON
2 Się topimy
Poczytalnia
3 Zmniejsza się częstość zgonów z powodu cukrzycy
Wysiłek fizyczny zmienia ekspresję genów
Rośnie liczba diabetyków w USA
4 PsInka Inka zostaje diabdogiem (14)
Właściciele zwierząt i ryzyko sercowo-naczyniowe
6 Sztywność naczyń krwionośnych uwarunkowana genetycznie
Bierne palenie zwiększa zagrożenie cukrzycą
Którzy diabetycy mają szansę na długie życie?
Sami o Sobie
8 Wycieczka po zdrowie
Diabetyk Poleca
10 Złożona zależność – insulina i glukoza
Rozważania o cukrzycy
14 Cukiereczki to fajne dzieciaki
18 Trzy iniekcje insuliny
Pod Lupą
22 Leki bez recepty podawane dzieciom
26 Lekcje WF i cukrzyca
ABC Insulinoterapii
30 Wędkowanie z insuliną
Lekarz Odpowiada
32 By-passy – i co dalej?
Zdrowo Żywieniowo
34 Nadmiary i niedobory w diecie – Witaminy antyoksydacyjne
37 Dieta przy chorobie wrzodowej
40 Przepisy kulinarne
Zadbaj o Siebie
42 Korzeń obfitości

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl