Nowa piramida zdrowego żywienia
Nowa piramida żywienia – jak ją czytać i rozumieć?
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej przedstawia grupy produktów spożywczych na kilku polach o różnej powierzchni, które tworzą kształt piramidy. Im dany produkt zajmuje wyższe piętro piramidy i tym samym mniejszą jej powierzchnię, tym jego rekomendowana ilość i częstość spożywania jest mniejsza.
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej stanowi czytelne, obrazowe przedstawienie zasad prawidłowego odżywiania. W wyniku prac zespołu specjalistów Instytutu Żywności i Żywienia została opublikowana jej najnowsza wersja, która uwzględnia najświeższe wyniki badań naukowych oraz rekomendacje światowych ośrodków eksperckich. Jakie wnosi zmiany w stosunku do swej poprzedniczki z 2009 r.? W jaki sposób należy ją czytać i rozumieć?
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej przedstawia grupy produktów spożywczych na kilku polach o różnej powierzchni, które tworzą kształt piramidy. Im dany produkt zajmuje wyższe piętro piramidy i tym samym mniejszą jej powierzchnię, tym jego rekomendowana ilość i częstość spożywania jest mniejsza. Analiza piramidy pomaga racjonalnie zaplanować codzienną dietę, dając wskazówki dotyczące ilości poszczególnych grup produktów. Jest to zatem graficzny sposób wyrażenia zasad prawidłowego żywienia.
Piramida z 2016 r. różni się od swojej poprzedniczki m.in. nazwą, do której dodana została „aktywność fizyczna”. Eksperci pragnęli uwypuklić, że dla zachowania zdrowia, ważna jest nie tylko prawidłowa dieta, ale także ruch – zobrazowany u samej podstawy piramidy. Kolejną, bardzo znaczącą zmianą, jest swoisty „awans” warzyw i owoców – znajdują się one teraz na pierwszym miejscu wśród produktów zalecanych w codziennej diecie. Wiele badań wskazuje jednoznacznie, że zawarte w nich substancje odżywcze (m.in. witaminy, pierwiastki mineralne, polifenole i in.) w znaczący sposób zmniejszają ryzyko zachorowalności na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory. Pamiętajmy jednak o właściwych proporcjach: 3/4 ilości powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce.
W nowej Piramidzie produkty zbożowe spadły na drugie miejsce. Należy jeść ich nieco mniej niż warzyw i owoców, ale wciąż stosunkowo dużo. Koniecznie powinny to być produkty z pełnego ziarna. Ponadto w piramidzie pierwszy raz pojawiły się zioła i orzechy – składniki dostarczające wiele prozdrowotnych substancji. Zioła pomagają dodatkowo obniżyć spożycie soli, której Polacy konsumują zdecydowanie za dużo.
Sugestie co do właściwego odżywiania zawarte w Piramidzie warto przełożyć na nasze codzienne odżywianie. By dokładnie zaplanować jadłospis, najlepiej wesprzeć się kalkulatorem diety, np. aplikacją mobilną Asystent Zdrowego Żywienia. Narzędzie to pozwala ustalić indywidualne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze danej osoby, a następnie pokaże procent realizacji dziennej normy – po wprowadzeniu odpowiednich danych przez użytkownika. By zdrowo planować nasze posiłki warto więc korzystać z Piramidy Zdrowego Żywienia, a także przykładowych jadłospisów zawartych w aplikacji.
Należy podkreślić, że Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej kierowana jest do osób zdrowych. Zalecenia dietetyczne dla osób chorych mogą się różnić od zaleceń dla ogółu populacji, co powinno zostać skonsultowane z lekarzem lub dietetykiem, szczególnie w przypadku takich chorób jak otyłość, cukrzyca nadciśnienie czy choroba niedokrwienna serca.
Konsultacja merytoryczna: dr Ewa Rychlik, Instytut Żywności i Żywienia
Piramida Zdrowego Żywienia 2016 wraz z 10 zasadami zdrowego żywienia dostępna jest do pobrania na stronie internetowej Zachowaj Równowagę: http://www.zachowajrownowage.pl/pl/?page_id=760&post_id=2805&cat=32&subcat=32
Aplikację Asystent Zdrowego Żywienia można pobrać bezpłatnie pod linkiem: http://bit.ly/zachowajrownowage
Źródło: Zdronet.pl