Objawy cukrzycy łatwo przeoczyć. Jak rozpoznać chorobę.

Szacuje się, że około 3 milionów Polaków zmaga się z cukrzycą, przy czym jeden milion chorych nie jest tego świadomych. Cukrzyca może rozwijać się bezobjawowo lub cechować symptomami, które łatwo przeoczyć. Tymczasem nieleczenie choroby prowadzi do bardzo poważnych powikłań.

Eksperci wskazują, że obecnie można mówić o epidemii cukrzycy, która wynika ze współczesnego stylu życia – sposobu odżywiania się i niedostatecznej aktywności fizycznej. Nie przypadkowo choroba najczęściej dotyczy osób, które cechują się nadwagą lub otyłością.

Objawy – nie tylko te typowe

Objawy nie muszą być ewidentne. Wśród najpowszechniejszych symptomów jest intensywniejsze oddawanie moczu. Poza tym pacjent może odczuwać większą senność, doświadczać kłopotów z koncentracją i doznawać zwiększonego apetytu, odczuwać wzmożone pragnienie, mieć zaparcia, częściej „łapać” infekcje.
Wśród jeszcze innych symptomów wymienia się: zintensyfikowane wypadanie włosów, nieświeży oddech, świąd skóry.

Co więcej, wysoki poziom cukru we krwi, jeśli nie zostanie skorygowany, z biegiem czasu może sprzyjać pojawianiu się licznych powikłań funkcjonowania oczu, nerek, układu sercowo-naczyniowego i układu nerwowego, z bardzo poważnymi problemami od retinopatii po niewydolności nerek i stopę cukrzycową oraz zaburzenia erekcji.

Profilaktyka konieczna

Dieta i ćwiczenia fizyczne znacznie obniżają ryzyko cukrzycy typu 2. Wszystkie osoby w wieku powyżej 45 lat powinny również regularnie kontrolować poziom cukru we krwi.