Raport: chorzy na cukrzycę ponoszą większe koszty leczenia

Raport: chorzy na cukrzycę ponoszą większe koszty leczenia

Wprowadzona przed ponad rokiem zmiana refundacji leków sprawiła, że w minionym roku chorzy na cukrzycę wydali więcej na leczenie niż w 2011 r. – wykazał opublikowany w piątek raport firmy doradczej Sequence.

Stefan Bogusławski, prezes zarządu Sequence HC Partners, powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że wzrost ten przede wszystkim związany jest z większą odpłatnością za paski do glukometrów, pozwalających kontrolować poziom glukozy dietą i dawkowaniem leków.

Dotychczas chorzy na cukrzycę płacili za paski w ramach tzw. ryczałtu, czyli 3,2 zł za jedno opakowanie. Teraz w ten sam sposób są wydawane jedynie niektórym pacjentom – tym, którzy cierpią na cukrzycę typu 1, wymagają co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę albo muszą stosować pompę insulinową. Pozostali diabetycy, a takich jest większość, otrzymują paski do glukometrów przy odpłatności 30 proc. Oznacza to, że za jedno opakowanie płacą od 10 do 15 zł.

REKLAMA

Nie zmieniły się ceny doustnych leków przeciwcukrzycowych, poza często stosowaną przez chorych metforminą o powolnym uwalnianiu. O 8-9 proc. wrosła również odpłatność za analogii insuliny (tzw. mieszanki i krótkodziałające). Wydatki osób stosujących insulinę wzrosły z 103 zł w III kwartale 2011 r. do 111 zł w tym samym okresie 2012 r. – podkreślają autorzy raportu.

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał na refundację wszystkich leków w 2012 r. prawie 1,9 mld mniej nic w 2011 r. (spadek o ponad 20 proc.). Bogusławski powiedział, że szczególnie odczuli to chorzy na cukrzycę. 25 proc. tej kwoty, czyli około 500 mln zł, uzyskano kosztem zmniejszenia wydatków na leki i produkty związane z leczeniem tej choroby, takie jak paski do glukometrów.

Prezes Sequence przyznał, że 2,3 proc. środków uzyskanych ze zmian finansowania leczenia cukrzycy NFZ przeznaczył w 2012 r. na refundację nowych leków, takich jak długodziałające insuliny analogowe. Zmiana finansowania tych insulin, polegająca na odpłatności na poziomie 30 proc., dotyczy jednak tylko wąskiej grupy chorych z cukrzycą typu 1 powyżej 6. roku życia.

Od wielu lat postuluje się, żeby lepszy dostęp do insulin długodziałających mieli także inni diabetycy. Prof. Krzysztof Strojek ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii, twierdzi w komentarzu do raportu, że komfort życia pacjentów z cukrzycą typu 2 leczonych długodziałającymi analogami insulin jest wyższy od stosujących insulinę ludzką.

„Ograniczenie ryzyka hipoglikemii oraz wygoda stosowania poprawia współpracę pacjenta w procesie leczenia. Zaś lepsze wyrównanie cukrzycy zmniejsza ryzyko wystąpienia i tempo rozwoju powikłań cukrzycowych, co w perspektywie długookresowej przyniesie korzyści także z perspektywy płatnika” – podkreśla specjalista.

Według Sequence, Polska należy w Unii Europejskiej do krajów o najniższym finansowaniu leczenia cukrzycy. Powołuje się na raport IDF Diabetes Atlas Międzynarodowej Federacji Diabetyków, z którego wynika, że średnie wydatki publiczne i prywatne w przeliczeniu na 1 pacjenta chorującego na cukrzycę w Polsce w 2012 r. wyniosły 1145 USD. Mniej na ten cel przekazują jedynie Rumuni, Bułgarzy, Litwini i Łotysze.

W europejskim rankingu badającym opiekę i leczenie chorych na cukrzycę – Euro Consumer Diabetes Index Polska została sklasyfikowana na odległym 25. miejscu.

Źródło: PAP