Rodzaje niskokalorycznych substancji słodzących

Poniżej znajdują się gotowe do pobrania zestawienia informacji na temat różnych rodzajów niskokalorycznych substancji słodzących. Zestawienia przedstawiają zwięzłe informacje na temat każdej z tych substancji: jej historię, wartości odżywcze, zastosowanie oraz dane o jej dopuszczeniu do użytku.

Najważniejsze informacje na temat niskokalorycznyh substancji słodzących

  • E950 Acesulfam K
    Acesulfam K (E950) jest nie zawierającą kalorii substancją słodzącą odkrytą w 1967 roku, wykorzystywaną w szerokiej gamie produktów, w tym napojach gazowanych, słodzikach stołowych oraz nabiale. Acesulfam K został dopuszczony do użytku w wielu zastosowaniach w UE zgodnie z Dyrektywą 94/35/EC w sprawie substancji słodzących oraz w 100 innych państwach, między innymi w USA, Japonii, Szwajcarii, Norwegii, Kanadzie i Australii.
  • E969 Advantame
    Advantame(INS 969, E 969) jest pochodną aspartamu i waniliny, niskokaloryczną substancją słodzącą tworzoną na bazie aminokwasów. Jest on używany w produkcji mleka i mrożonych produktów mlecznych, napojów bezalkoholowych i gumy do żucia. Adwantam został zbadany i zatwierdzony przez JECFA (Wspólny Komitet Ekspertów FAO / WHO ds. Dodatków do Żywności) w 2012 roku oraz przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) w 2013 roku.
  • E951 Aspartam
    Aspartam (E 951) jest niskokaloryczną substancją słodzącą. Jest to dipeptyd wytworzony z dwóch aminokwasów: kwasu asparaginowego i fenyloalaniny, dwóch budulców białka. Aminokwasy wchodzące w skład aspartamu występują w sposób naturalny w większości produktów zawierających białko, w tym w mięsie, produktach mleczarskich i warzywach. Aspartam jest jednym z najdokładniej przebadanych składników spożywczych. Może być spożywany przez wszystkich, w tym przez cukrzyków, kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią oraz dzieci.
  • E962 Sól aspartamu-acesulfamu
    Sól aspartamu-acesulfamu (E962) jest niskokaloryczną substancją słodzącą zawierającą związane jonowo aspartam i acesulfam. Składniki tworzące tę substancję zostały poddane licznym badaniom sprawdzającym ich bezpieczeństwo; nie odnotowano żadnych działań niepożądanych.
  • Cyklaminiansodu (E952)
    Cyklaminian sodu (E952) jest niskokaloryczną substancją słodzącą odkrytą w 1937 roku. Cyklaminian sodu, szczególnie w połączeniu z jedną lub kilkoma innymi niskokalorycznymi substancjami słodzącymi, ma szerokie zastosowanie w produkcji produktów spożywczych. Został dopuszczony do użytku w UE zgodnie z Dyrektywą 94/35/EC w sprawie substancji słodzących oraz w 50 innych państwach na całym świecie.
  • E959 Neohesperydyna DC
    Neohesperydyna DC (E959) jest niskokaloryczną substancją słodzącą i modyfikatorem smaku, którą można otrzymać z flawonoidów występujących w kwaśnych pomarańczach. Neohesperydynę DC, która została zatwierdzona jako wzmacniacz smaku lub jego składnik w takich państwach jak Stany Zjednoczone, Japonia, Australia oraz Nowa Zelandia, znaleźć można w wielu produktach, takich jak pasta do zębów, guma do żucia czy lody.
  • E961 Neotam
    Neotam (E 961) jest niskokaloryczną substancją słodzącą tworzoną na bazie aminokwasów. Aminokwasy wchodzące w skład neotamu występują w sposób naturalny w większości produktów zawierających białko, w tym w mięsie, produktach mleczarskich i warzywach. Neotam został zbadany i zatwierdzony przez JECFA (Wspólny Komitet Ekspertów FAO / WHO ds. Dodatków do Żywności) w 2003 roku oraz przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) w 2007 roku.
  • E954 Sacharyna
    Sacharyna (E954) jest niskokaloryczną substancją słodzącą odkrytą w 1879 roku. Jest powszechnie stosowana do słodzenia jedzenia oraz napojów. Ludzie używają sacharyny już od ponad wieku i jest to przypuszczalnie najdokładniej na świecie przebadana substancja dodawana do jedzenia.
  • E960 Glikozydy stewiolowe
    Glikozydy stewiolowe (E960) pozyskuje się z naturalnie słodkich składników rośliny Stevia rebaudiana występującej w Ameryce Południowej, należącej do rodziny astrowatych, wykorzystywanej przez wiele lat jako substancja słodząca w krajach Ameryki Południowej i Azji.
  • E955 Sukraloza
    Sukraloza (E 955) jest niskokaloryczną substancją słodzącą, pochodną sacharozy. Sukralozy używać można w szerokim spektrum produktów, w tym w słodzikach stołowych, w przetworach owocowych i wypiekach. Bezpieczeństwo stosowania sukralozy potwierdzone zostało szczegółowymi badaniami.
  • E957 Taumatyna
    Taumatyna (E 957) jest niskokaloryczną białkową substancją słodzącą i wzmacniaczem smaku. Taumatynę pozyskuje się z występujących w Afryce Zachodniej owoców katemfe (Thaumatococcus daniellii). Ma ona szeroki zakres zastosowań w jedzeniu i napojach w połączeniu z innymi substancjami słodzącymi, w szczególności ze względu na jej właściwości modyfikujące smak.

info: www.sweeteners.org/pl