Gościem sierpniowego spotkania PSD Koło nr 3 w Lublinie był prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida; fot. Wiktoria Kwiecień
W poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r. o godzinie 16:00 w siedzibie LSS Społem w Lublinie przy ul. Wyszyńskiego 15, odbyło cykliczne spotkanie Członków Koła Nr 3 Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Lublinie.
Gościem spotkania był prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida.
Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida – specjalista chorób wewnętrznych, hipertensjologii i diabetologii, Członek Zarządów Głównych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych. Od 1989 roku pracuje w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W 2012 roku został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania a w 2017 nagrodą zaufania “Złoty OTIS”. Wśród zainteresowań naukowych dominują: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby kardiometaboliczne. Jest autorem i współautorem ponad 200 publikacji naukowych, w tym książki “Compliance w diabetologii” oraz artykułów w renomowanych pismach medycznych.
W pierwszej części prelekcji Pan Profesor zaprezentował zebranym przegląd nowości z dziedziny diabetologii (w sensie nauki i postępu), w tym:
najważniejsze implikacje ze Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, który odbył się w maju w Warszawie oraz Kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego, który odbył się ok. 20 czerwca w Orlando na Florydzie;
dostępność i refundacja insulin;
monitoring nieuczciwych praktyk handlu wstrzykiwaczami oraz sensorami w sieci oraz wynikające z nich wskazania i obostrzenia w terapii lekarskiej;
nowinki wśród osprzętu dla diabetyków (pompy insulinowe, sensory Freestyle Libre, Dexcom One+, aplikacje na smartfon ułatwiające przeliczanie wymienników węglowodanowych, nakładki na wstrzykiwacze);
znaczenie strzałek trendu dla podejmowania decyzji terapeutycznych;
nowe leki (m.in. analogi GLP-1, flozyny);
kwestie epidemiologiczne i ich wpływ na pacjentów z cukrzycą i chorobami przewlekłymi (SARS-CoV-2 – wzrost zachorowań; nawrót zachorowań na choroby zakaźne uznane za ‘zapomniane’; zakażenia pneumokokowe; grypa sezonowa; kalendarz szczepień 2024 dla dorosłych).
W drugiej części spotkania Członkowie Koła nr 3 mogli zadawać pytania i uzyskać od prof. dr hab. n. med. Grzegorza Dzidy odpowiedzi na najbardziej nurtujące zagadnienia.
Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień
W imieniu Członków i Sympatyków oraz własnym, bardzo dziękuję wszystkim za przybycie. Panu prof. dr hab. n. med. Grzegorzowi Dzida składamy serdeczne podziękowania za przeprowadzenie prelekcji oraz przekazanie cennych wskazówek.
Kolejne spotkanie cykliczne odbędzie się w dniu 2 września 2024 r. o godzinie 16:00 w siedzibie LSS Społem przy ul. Wyszyńskiego 15 w Lublinie. Gościem spotkania ponownie będzie Pani Dorota Niewińska – Skuza, Przedstawiciel ds. żywienia medycznego.