Soczewki zmieniające kolor zamiast glukometru.

Soczewki zmieniające kolor zamiast glukometru.

To być może przełom w leczeniu i diagnostyce cukrzycy. Być może już za trzy lata na rynek trafią soczewki kontaktowe, które będą mierzyć poziom cukru. Oznaczałoby to koniec ery glukometrów i konieczności kilkukrotnego codziennego pomiaru poziomu cukru we krwi.

Jeśli wyrazek naukowców z Uniwersytetu w Akron okaże się spełniać wszystkie standardy, to życie diabetyków wreszcie ma szansę się naprawdę zmienić. To, co stanowi niemiły ich obowiązek, czyli wielokrotny pomiar poziomu cukru we krwi, może zostać zastąpione innym wskaźnikiem.

Pomiar cukru to naprawdę nic przyjemnego. Cieniutką igłą należy nakłuć sobie opuszek jednego z palców, potem kroplę krwi wprowadzić na specjalny pasek pomiarowy, wcześniej umieszczony w glukometrze, a następnie odczytać wynik. Zazwyczaj takie pomiary wykonuje się rano – na czczo oraz godzinę po każdym posiłku, czyli co najmniej kilka razy dziennie.

Nic więc dziwnego, że wiadomość o nowym, prostszym wskaźniku, który mógłby monitorować poziom cukru we krwi i alarmować, gdy jest on nieprawidłowy, może naprawdę okazać się rewolucyjna. Naukowcy wyszli z założenia, że można mierzyć poziom cukru nie we krwi, ale we łzach. Następnie opracowali soczewki, które reagują na podwyższony poziom cukru, zmieniając kolor:

– To działa podobnie jak papierek mierzący pH w roztworze, który znamy z laboratorium chemicznego. Cząsteczki cukru dosłownie wypierają kolorowy barwnik, wbudowany w soczewkę, co widać w zmianie koloru – powiedział dr Jun Hu.

Badacze wykorzystali do tego specjalną cząsteczkę, która wiąże się z cukrem. W ten sposób, bezboleśnie, można byłoby monitorować stan organizmu diabetyka, bez konieczności wykonywania bolesnych testów skórnych.

Pozostaje jeszcze kwestia zauważenia zmiany przez osobę noszącą soczewki. Zespół pracuje teraz nad aplikacją do zainstalowania w telefonie komórkowym, która mogłaby szacować poziom cukru na podstawie koloru soczewki.

Według doktora Hu takie urządzenie w połączeniu z soczewkami mogłoby wykrywać nawet drobne zmiany poziomu cukru we krwi, a także wspomóc wczesną diagnozę problemów diabetologicznych u osób z grupy ryzyka. To obniżyłoby nie tylko dyskomfort obecnych testów, ale także ich koszty (codziennie zużywane igły, paski, a także sam glukometr).

Nowy wynalazek dałby diabetykom jednak o wiele więcej, nieustannie monitorując ich poziom cukru w organizmie, a nie tylko dając pojedyncze pomiary w dotąd wykonywanych testach. Do sprzedaży mógłby wejść już w ciągu najbliższych trzech lat, jeśli wszystko poszłoby dobrze. Do sprawdzenia pozostał naukowcom wpływ użycia w składzie soczewki specjalnej cząsteczki powodującej zmianę koloru – muszą zbadać, czy nie jest ona toksyczna dla oka i czy może być stosowana w dłuższym okresie czasu, nie powodując skutków ubocznych.

mid

Źródło: dailymail.co.uk