Spotkanie w Kole PSD nr 3 w Lublinie

Spotkanie w Kole PSD nr 3 w Lublinie

W dniu 8.04.2013 roku w trakcie zebrania Koła nr.3 diabetyków w Lublinie zostało przeprowadzone szkolenie dotyczące cukrzycy i jej powikłań – stopy cukrzycowej. Szkolenie przeprowadziła Pani Mirosława Młynarczuk – specjalista pielęgniarstwa diabetycznego, oraz Pani Monika Malicka – przedstawiciel firmy Bioton.

Pani Mirosława Młynarczuk stwierdziła, że stopa cukrzycowa, jest to stan choroby będąca jednym z najistotniejszych powikłań nieprawidłowo leczonej lub zlekceważonej cukrzycy i wymaga zdecydowanego leczenia. Niepodjęcie leczenia skutkuje martwicą oraz koniecznością amputacji chorej części ciała.

Następnie omówiła z udziałem przedstawionych z rzutnika zdjęć na ekranie przyczyn powstawania choroby stopy cukrzycowej.

  • Przyczyny powstawania stopy cukrzycowej – choroba powstaje na skutek uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych z powoduniebezpiecznego wzrostu poziomu cukru we krwi, który uszkadzanaczynia. Ponadto pojawiają się choroby układu sercowo-naczyniowego.
  • Najczęstsze objawy stopy cukrzycowej – zaczynają się od niewinnegobólu stopy, ponadto istnieją dwa rodzaje choroby stopy cukrzycowej to jest niedokrwienność stopy i zespół cukrzycowy neuropatyczny. Pierwszy typ powstaje na skutek pogorszenia ukrwienia w stopie, a druga odczuwalna choroba wiąże się z uszkodzeniem obwodu układu naczyniowego. Objawy stopy cukrzycowej to: ból stopy, bolesne skurcze mięśni, mrowienie, łuszcząca i wysuszona skóra, pojawiające się na skórze pęknięcia i owrzodzenia, trudne dozagojenia rany, zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku.
  • Leczenie stopy cukrzycowej – wymaga leczenia przez specjalistów:diabetologa, chirurga, naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta i dermatologa. Osoba chora musi dbać o stopy, nosić obuwie ortopedyczne. Wszelkie odciski i modzele musi usuwać specjalista. Przedstawicielka Firmy Bioton Pani doktor Monika Malicka omówiła istniejące kremy firmy Bioton, przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry, skłonnej do rogowaczenia i pękania, jako nawilżająca, oraz pokazała obuwie skuteczne i łagodzące w skutkach choroby stopy cukrzycowej.

Na zakończenie każdy z obecnych dostał próbkę kremu nawilżającego do stóp. Z wykładów skorzystało ponad 50 osób.

Sekretarz Zarządu Koła. Jerzy Witkowski.