Tarnogrodzka Szkoła Cukrzycy

W Tarnogrodzie dalej edukują

 

W Tarnogrodzkiej Szkole Cukrzycy odbyło się spotkanie edukacyjne pierwsze w tym roku. Wykład przygotował i prowadził dr Roman Cichocki pt”Leczenie cukrzycy. Dla kogo leki doustne „O to streszczenie wykładu Na początku wykładu przypomniano fizjologiczne podstawy przemiany węglowodanów
w organizmie człowieka. Następnie patomechanizm powstawania cukrzycy Typu II .
Lekarz wytłumaczył na czym polegają zaburzenia metabolizmu węglowodorów, jakie są ich objawy i stany zagrażające zdrowiu i życiu pacjentów.
Kolejnym punktem było przedstawienie działania poszczególnych grup doustnych leków
p-cukrzycowych stosowanych w trakcie leczenia. Przypomniano możliwe przyczyny braku efektów klinicznych podczas przyjmowania leków doustnych, oraz najczęstszych błędów popełnianych podczas leczenia lekami doustnymi.

Z powodu zamieszania z wystawianiem recept na leki dla pacjentów z cukrzycą
wykładowca poinformował zebranych na czym polega konflikt z ministerstwem zdrowia. Pacjenci ze zrozumieniem słuchali wyjaśnień i pytali co będzie jak zaczną się kończyć leki wykupione w zeszłym roku.
Zwrócili uwagę na brak możliwości zaopatrywania się w przychodni w gleukometry i peny
do insulin. Czy nadal będą mogli otrzymywać ten sprzęt na miejscu i bezpłatnie . Niestety nikt nie potrafił udzielić odpowiedzi.
Lekarz przedstawił wykaz leków refundowanych które są stosowane w cukrzycy i ich nowe ceny, poinformował o zasadach refundacji pasków do gleukometrów.
Wielu pacjentów było zaskoczonych bo po wstępnym przeliczeniu będą ponosić większe koszty leczenia się i utracili możliwość bezpłatnego zaopatrywania się w sprzęt potrzebny do nowoczesnego prowadzenia leczenia.
Wszyscy zebrani rozeszli się po szkoleniu z głębokim przekonaniem, że mimo obietnic poprawy losu pacjenta po nowym roku nadal są same wątpliwości. . Na tematy edukacyjne przygotowywane przez Porozumienie Zielonogórskie Lekarzy przeszliśmy w grudniu 2011r, wcześniej dr Grażyna Klenk Jarząbek z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska w Tarnogrodzie i prezes diabetyków Władysław Chodkiewicz uczestniczyli w kursokonferencji w Lublinie a później dr Jolanta Mazurek z tej samej przychodni na podobnej konferencji uczestniczyła w Katowicach to był warunek ażeby z tego programu Porozumienia Zielonogórskie Lekarzy można było skorzystać. Kursokonferencje organizowało Porozumienie Zielonogórskie Lekarzy
Koło Diabetyków w Tarnogrodzie ma otwarte swoje biuro w każdy czwartek w godz od 9 do 12 w budynku Synagogi w Tarnogrodzie gdzie zaprasza wszystkie osoby chcące pozyskać pewne informacje można również dzwonić na nr tel 668402731.
Dyżur pełni skarbnik koła pan Jan Hass.