Tarnogrodzka Szkoła Cukrzycy

W Tarnogrodzie dalej edukują

 

W Tarnogrodzkiej Szkole Cukrzycy odbyło się spotkanie edukacyjne pierwsze w tym roku. Wykład przygotował i prowadził dr Roman Cichocki pt”Leczenie cukrzycy. Dla kogo leki doustne „O to streszczenie wykładu Na początku wykładu przypomniano fizjologiczne podstawy przemiany węglowodanów
w organizmie człowieka. Następnie patomechanizm powstawania cukrzycy Typu II .
Lekarz wytłumaczył na czym polegają zaburzenia metabolizmu węglowodorów, jakie są ich objawy i stany zagrażające zdrowiu i życiu pacjentów.
Kolejnym punktem było przedstawienie działania poszczególnych grup doustnych leków
p-cukrzycowych stosowanych w trakcie leczenia. Przypomniano możliwe przyczyny braku efektów klinicznych podczas przyjmowania leków doustnych, oraz najczęstszych błędów popełnianych podczas leczenia lekami doustnymi.

Z powodu zamieszania z wystawianiem recept na leki dla pacjentów z cukrzycą
wykładowca poinformował zebranych na czym polega konflikt z ministerstwem zdrowia. Pacjenci ze zrozumieniem słuchali wyjaśnień i pytali co będzie jak zaczną się kończyć leki wykupione w zeszłym roku.
Zwrócili uwagę na brak możliwości zaopatrywania się w przychodni w gleukometry i peny
do insulin. Czy nadal będą mogli otrzymywać ten sprzęt na miejscu i bezpłatnie . Niestety nikt nie potrafił udzielić odpowiedzi.
Lekarz przedstawił wykaz leków refundowanych które są stosowane w cukrzycy i ich nowe ceny, poinformował o zasadach refundacji pasków do gleukometrów.
Wielu pacjentów było zaskoczonych bo po wstępnym przeliczeniu będą ponosić większe koszty leczenia się i utracili możliwość bezpłatnego zaopatrywania się w sprzęt potrzebny do nowoczesnego prowadzenia leczenia.
Wszyscy zebrani rozeszli się po szkoleniu z głębokim przekonaniem, że mimo obietnic poprawy losu pacjenta po nowym roku nadal są same wątpliwości. . Na tematy edukacyjne przygotowywane przez Porozumienie Zielonogórskie Lekarzy przeszliśmy w grudniu 2011r, wcześniej dr Grażyna Klenk Jarząbek z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska w Tarnogrodzie i prezes diabetyków Władysław Chodkiewicz uczestniczyli w kursokonferencji w Lublinie a później dr Jolanta Mazurek z tej samej przychodni na podobnej konferencji uczestniczyła w Katowicach to był warunek ażeby z tego programu Porozumienia Zielonogórskie Lekarzy można było skorzystać. Kursokonferencje organizowało Porozumienie Zielonogórskie Lekarzy
Koło Diabetyków w Tarnogrodzie ma otwarte swoje biuro w każdy czwartek w godz od 9 do 12 w budynku Synagogi w Tarnogrodzie gdzie zaprasza wszystkie osoby chcące pozyskać pewne informacje można również dzwonić na nr tel 668402731.
Dyżur pełni skarbnik koła pan Jan Hass.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.