TOMASZÓW Diabetycy współpracują z Ukrainą

TOMASZÓW Diabetycy współpracują z Ukrainą

30 kwietnia 2014 roku Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Tomaszowie Lubelskim gościło lekarzy z Rawy Ruskiej na Ukrainie. Spotkanie miało na celu zapoznanie się z sytuacją diabetyków zza wschodniej granicy. Do Tomaszowa przyjechali lekarze Michał i Roman Turczynowicz.
Karol Kosiacki – prezes tomaszowskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przekazał gościom w imieniu wszystkich członków organizacji glukometry oraz materiały dydaktyczne dla chorych na cukrzycę Ukraińców. Michał i Roman Turczynowicz przyjechali także po to, by zawiązać współpracę z wolontariuszami tomaszowskiego stowarzyszenia diabetyków. Ci obiecali, że w ramach tejże współpracy, organizowane będą spotkania integracyjno-informacyjno-edukacyjne, które będą miały za zadanie dokształcać osoby chore na cukrzycę. Jak się okazuje we Lwowie jest około 60 tys. osób chorych na cukrzycę, z czego około 600 to dzieci – poinformował Roman Turczynowicz. – Jednakże to tylko 1/5 tego, jak jest w rzeczywistości – powiedział lekarz. Z rozmowy wynikło, że duża część chorych w ogóle nie przyznaje się do swojej przypadłości. A świadomość społeczeństwa na temat cukrzycy jest znikoma a nawet żadna. – Na Ukrainie potrzebna jest nam przede wszystkim szybka diagnostyka choroby, zwykle jest tak, że cukrzyca wychodzi przypadkowo przy innych badaniach – oznajmił Roman Turczynowicz. – W naszym kraju nie ma programów rządowych dla chorych na cukrzycę, pomoc z Polski jest dla nas niezwykle ważna – wyznał lekarz. W Rawie Ruskiej ma powstać koło diabetyków, na wzór tego z Tomaszowa. Mają w tym pomóc oczywiście koledzy z naszego miasta. diabetycy 2

W Tomaszowie zaś członkowie Koła Diabetyków chcą utworzyć „Szkołę Cukrzycy”. Jednakże w tym celu potrzebna jest konkretna pomoc samorządu. – Chcemy zacieśnić więzi z chorymi z Ukrainy, oni będą się szkolić u nas, a nabytą wiedzę mają propagować u siebie, te spotkania mają właśnie służyć takim celom – powiedział Karol Kosiacki. – Należy pamiętać, że choroba nie ma granic – apelował prezes Kosiacki. – Podoba nam się postawa Polaków, macie u siebie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, macie Pudełko Życia – to programy, które naprawdę pomagają chorym ludziom – chwalił Michał Turczynowicz.
diabetycy 3
W spotkaniu wziął udział Henryk Nowosad – przedstawiciel burmistrza, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych przy tomaszowskim Urzędzie Miasta. Naczelnik zachęcał „cukrzyków” do składania wniosków o dofinansowanie ich poczynań. – Raz lub dwa razy do roku burmistrz miasta ogłasza konkurs na realizację zadań publicznych – warto z tego korzystać – mówił. – Najciekawsze projekty honorowane są grantami – powiedział Henryk Nowosad. Miasto Tomaszów Lubelski formalnie od 1997 roku współpracuje z samorządem Rawy Ruskiej. – Ta współpraca jest zauważalna na polu kultury i sportu, obecnie realizujemy projekt z programu Polska-Białoruś-Ukraina. Warto tę działalność rozszerzyć o działania prozdrowotne – potwierdził naczelnik.
– To spotkanie ma służyć, temu byśmy mieli świadomość, że wokół nas są ludzie, którzy chorują na cukrzycę, ratując jedno życie ratujemy cały świat – oznajmił na koniec Karol Kosiacki.
diabetycy 1tekst i fot. własność TPI
Info: www.tomaszowski.com.pl