Ustawa refundacyjna zaszkodziła…

Ustawa refundacyjna zaszkodziła…

500 milionów złotych zaoszczędził na cukrzykach Narodowy Fundusz Zdrowia po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej. Jest to jedna czwarta wszystkich oszczędności, które uzyskano po zmianach od początku ubiegłego roku. Takie wyliczenia przedstawiła w Warszawie firma Sequence HC Partners analizująca rynek farmaceutyczny.

Stefan Bogusławski – Partner Zarządzający tej firmy poinformował, że według badań lekarze wypisują teraz o 8 procent mniej recept cukrzykom. Chorzy mniej teraz kupują leków przeciwcukrzycowych i pasków do mierzenia poziomu cukru. Część pacjentów rezygnuje z zakupów. Ponadto obniżyły się ceny, przede wszystkim pasków do glukometrów – tłumaczył.

Bogusławski dodał, że cukrzycy płacą teraz więcej w aptece. Ich jednorazowe, zwykle comiesięczne dopłaty do leków wzrosły ze 103 złote do 111 złotych. Przeciętny wydatek pacjenta w trzecim kwartale ubiegłego roku wzrósł, mniej więcej, o 8 procent – powiedział.
Profesor Grzegorz Dzida z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie potwierdza, że cukrzycy po zmianach płacą więcej. Według niego, od początku obserwowano wzrost dopłat w aptekach pacjentów z cukrzycą. Ich współudział w płaceniu, wbrew temu, co mówili przedstawiciele resortu zdrowia, zwiększył się – powiedział.

W Polsce liczba diabetyków przekracza 3 miliony osób. W porównaniu z innymi krajami, publiczny płatnik bardzo mało wydaje na refundację leczenia cukrzycy.
Źródło: Money.pl