W RadioWNET.pl o Diaeuro
Polscy sportowcy byli niekwestionowanymi bohaterami ubiegłorocznej paraolimpiady w Londynie. Zdobyli mnóstwo medali i pokazali, że niepełnosprawność nie przekreśla marzeń o zdobywaniu laurów sportowych. Ich determinacja w realizowaniu planów i pokonywaniu barier może (i powinna) inspirować wszystkich. Teraz na sportowe starcie zdecydowali się polscy diabetycy, tworząc drużynę piłki halowej. Pierwszą próbę podjęli w ubiegłym roku na DiaEuro 2012 w Kijowie. Organizatorem oraz inicjatorem projektu było Ukraińskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz IDF Europe (Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna). Patronat sportowy nad polską reprezentacją diabetyków w piłce halowej objął Polski Związek Piłki Nożnej. W Kijowie polska drużyna nie stanęła na podium, z różnych powodów, nie do końca zależnych od sportowców. Mamy nadzieję, że tegoroczne zawodowy przyniosą polskiej reprezentacji mnóstwo zabawy i przede wszystkim dużo satysfakcji.
Podczas audycji rozmawiamy z Łukaszem Walczyńskim, organizatorem polskiej reprezentacji diabetyków i uczestnikiem zawodów, prezesem Oddziału Wojewódzkiego w Lublinie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Poznamy kulisy zeszłorocznego startu w DiaEuro i dowiemy się, jak będą wyglądały przygotowania w tym roku.
O swoich sportowych przygodach, przygotowaniach do zawodów, Mistrzostw, a także życiu z cukrzycą opowiada zawodowy sportowiec, wioślarz, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie Michał Jeliński. Wszyscy pamiętamy ten moment, kiedy podczas grania Mazurka Dąbrowskiego na igrzyskach w Pekinie mogliśmy zobaczyć czterech śpiewających hymn złotych medalistów, w tym płaczącego ze wzruszenia młodego chłopaka trzymającego złoty krążek. To właśnie był Michał, który pokonał nie tylko rywali i własne słabości, ale także chorobę. Dziś, po 9 latach od diagnozy, Michał Jeliński wciąż jest aktywnym sportowcem, a także szczęśliwym mężem, tatą i absolwentem studiów wyższych na kierunku finanse.