Z cukrzycą można nie tylko normalnie żyć, ale także uprawiać sport.

Z cukrzycą można nie tylko normalnie żyć, ale także uprawiać sport.
We wrześniu na Węgrzech 16 drużyn piłkarskich zagra w Mistrzostwach Europy dla Diabetyków w Piłkę Halową DIAEURO 2014. Wśród nich będzie także reprezentacja z Polski.
  • Mistrzostwa Europy dla Diabetyków w Piłkę Halową DIAEURO 2014 (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)

selekcja

– Ukraina w 2012 roku, po piłkarskich Mistrzostwach Europy, postanowiła zorganizować zawody dla diabetyków. Polska została zaproszona do tej inicjatywy. Ja zostałem, jako jeden z młodszych członków stowarzyszenia, poproszony o to, by zorganizować drużynę – mówi Łukasz Walczyński z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i podkreśla, że w zeszłym roku na mistrzostwach w Chorwacji drużyna z Polski zajęła czwarte miejsce oraz otrzymała puchar za grę fair play.

– Wcześniej została podjęta decyzja, że rezygnujemy, że nie mamy środków i sponsorów, ale organizatorzy (Chorwacja), powiedzieli, że zrobią wszystko, by nam pomóc – mówi Piotr Wójcicki, członek polskiej reprezentacji diabetyków. – Także po audycji w Programie 3 Polskiego Radia odezwał się sponsor, który postanowił nas wesprzeć – dodaje reprezentant Polski.

– To, że ludzie z całej Polski się spotykają, jest naprawdę niesamowitym przeżyciem – podkreśla Piotr Wójcicki. – Z roku na rok mamy coraz więcej osób, które chcą uczestniczyć w rozgrywkach, chcą pokazać, że z cukrzycą można żyć normalnie. Diabetyk musi pokazać, że może normalnie funkcjonować, bo społeczeństwo polskie nie do końca jest wyedukowane, na czym polega cukrzyca – zaznacza.

Miłosz Kocot, trener reprezentacji diabetyków mówi, że ostatnie mistrzostwa w Chorwacji pokazały, że „naprawdę potrafią rywalizować z najlepszymi i osiągać niezłe wyniki”. – Reprezentują bardzo wysoki poziom – podkreśla.

Zasadą jest, że drużyna, która wygra turniej, organizuje następny. – Naszym marzeniem jest i do tego dążymy, aby przyszłoroczne mistrzostwa odbyły się w Polsce – mówi Piotr Wójcicki.

Europejskie Mistrzostwa w Piłkę Halową dla Diabetyków DIAEURO 2014 odbędą się w pierwszym tygodniu września nad Balatonem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Elżbieta Korczyńska.

INFO: Audycja „Na wyciągnięcie ręki” na antenie Trójki w każdy poniedziałek o godz. 18.35.