Zaćma i cukrzyca przyczynami utraty wzroku

Zaćma – to degeneracyjna choroba oczu spowodowana zmętnieniem soczewki oka. Zmętniała soczewka utrudnia przedostatnie się światła do siatkówki co powoduje pogorszenie ostrości widzenia.

Jest główna przyczyną upośledzenia wzroku. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) na świecie choruje na zaćmę około 20 mln ludzi.

Retinopatia cukrzycowa to najczęstsze powikłanie cukrzycy – po 20 latach zmagania się z tą chorobą. Retinopatia występuje u wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 i u 60 proc. cierpiących na cukrzycę typu 2. Wzrok traci 86 procent osób z cukrzycą typu 1 oraz 33 procent z typem 2. U chorych na cukrzycę zaćma pojawia się średnio o 10 lat wcześniej niż u osób zdrowych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na cukrzycę cierpi 4 procent populacji, czyli około 135 mln ludzi. Pod koniec 2025 r. chorych będzie już 300 mln, z czego retinopatię cukrzycową będzie miało 100 mln osób. Dla porównania – problemy z nerkami wystąpią u 44 mln. Cukrzyca wciąż jest główną przyczyną utraty wzroku.

O profilaktyce i leczeniu mówi kierownik Oddziału Okulistyki Nowego Szpitala w Kostrzynie Krzysztof Szmatłoch:

Źródło: Radio Zachód

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.