Stopa cukrzycowa – czy może mnie dotyczyć ?

Cukrzyca jest jedną z najbardziej podstępnych chorób. O tym, że na nią cierpimy dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy pojawiają się groźne powikłania. Nieleczona może powodować rozwój miażdżycy, niedokrwienie i zawał serca, niewydolność nerek, udar mózgu, różne rodzaje neuropatii, uszkodzenie siatkówki które może doprowadzić do ślepoty, owrzodzenia, trudno gojące się rany itd.

Według statystyk cierpi na nią ponad 2,5 miliona Polaków. Jest to liczba osób, które są świadome choroby. Szacuje się, że tyle samo może żyć z cukrzycą zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Cukrzyca jest trzecim w kolejności, zaraz za rakiem i chorobami serca, powodem zgonów w Polsce.
W chwili rozpoznania cukrzycy już u około 10% pacjentów występują objawy charakterystyczne dla
neuropatii.
U około 80% chorych na cukrzycę po 10 latach choroby występują powikłania narządowe.
Około 70% wszystkich amputacji kończyn dotyczy osób z cukrzycą. Szacuje się, że w Polsce powikłaniem jakim jest stopa cukrzycowa dotknięte jest około 100 tysięcy osób ! Zespół stopy cukrzycowej obejmuje neuropatie obwodową, zaburzenia ukrwienia, przewlekłe stany zapalne, rozrzedzenie struktury kości. Przy braku czucia będącym konsekwencja neuropatii cukrzycowej, każda ranka na stopie, owrzodzenia, niewygodne, za małe buty, piasek który dostał się do obuwia, zbyt gorąca woda przy moczeniu nóg lub nieumiejętne ich ogrzewanie może prowadzić do zespołu stopy cukrzycowej !
Postępowanie profilaktyczne polega na starannym leczeniu cukrzycy – niedopuszczaniu do zbyt dużych wahań poziomu cukru w organizmie, leczeniu chorób współistniejących oraz dostarczaniu niezbędnych substancji pozwalających zapobiegać i leczyć.

Co to za choroba ?
Cukrzyca jest chorobą, która jest efektem niedoboru w organizmie insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Insulina bierze udział w regulacji procesów przemiany materii zachodzących w naszym organizmie. Gdy brakuje tego ważnego hormonu w organizmie dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi (hiperglikemii).
Najczęściej spotykamy się z cukrzycą typu 2. Organizm produkuje duże ilości insuliny, jednak nie jest ona w stanie zamienić cukru na energię. Przyjmowano, że cukrzyca typu 2 dotyczy przede wszystkim osób, które przekroczyły czterdziesty rok życia, jednak ze względu na tryb życia i odżywiania, choruje na nią także coraz więcej dzieci. Nadmierne spożywanie wysoko przetworzonej żywności, fast foodów i brak aktywności fizycznej prowadzi do nadwagi, a nawet otyłości, co zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Cukrzyca typu 1 spowodowana jest zbyt małą produkcją insuliny przez organizm bądź zupełnym jej brakiem. Obydwa typy cukrzycy uważa się za dziedziczne. Na cukrzycę wtórną można zachorować np. po długotrwałym stosowaniu niektórych leków w schorzeniach układu krążenia lub poprzez niedostateczne czy wadliwe odżywianie się.

Jak ją rozpoznać ?
Głównym objawem cukrzycy jest podwyższone stężenie glukozy we krwi. We wczesnych fazach, cukrzyca nie daje praktycznie żadnych objawów. Charakterystyczne dla choroby mogą być: wielomocz, wzmożone pragnienie, napady „wilczego głodu’. W zaawansowanej fazie choroby jest to: senność, ogólne osłabienie, utrata wagi pomimo prawidłowego odżywiania, mogą występować także nudności oraz zmęczenie. Chorzy na cukrzycę mogą mieć również zaburzenia ostrości widzenia oraz częste, nawracające się infekcje w okolicach narządów płciowych. W skrajnych przypadkach oznaką choroby może być również zapach acetonu wyczuwalny w wydychanym przez chorego powietrzu.

Jak leczyć ?
Aby leczenie cukrzycy było skuteczne, należy działać wielokierunkowo. Jedynie połączenie edukacji, diety, wysiłku fizycznego oraz farmakoterapii daje szanse na prawidłową kontrolę glikemii. Niestety cukrzyca jest chorobą uznawaną za nieuleczalną, trzeba więc zrobić wszystko aby nauczyć się z nią normalnie żyć. Czasami, w początkowych stadiach cukrzycy typu 2, dieta i wysiłek fizyczny są wystarczające, aby kontrolować glikemię i dopiero po kilku latach następuje konieczność przyjmowania leków przeciwcukrzycowych lub insuliny. Równie ważnym elementem leczenia każdego typu cukrzycy jest zmiana nawyków żywieniowych, dbanie o prawidłową wagę, trzymanie się diety cukrzycowej oraz unikanie alkoholu i papierosów. Niezwykle ważna jest bezwzględna dyscyplina i samokontrola – dzięki prawidłowemu leczeniu zminimalizujemy zagrożenia i łatwiej będzie uniknąć groźnych powikłań.

Czym jest obwodowa neuropatia cukrzycowa ?
W przebiegu cukrzycy może dochodzić do różnych powikłań, które są następstwem uszkadzającego działania wysokiego stężenia cukru we krwi. Jednym z popularniejszych powikłań jest uszkodzenie nerwów – cukrzycowa neuropatia obwodowa. Najczęściej zmiany te występują na kończynach. Neuropatie czuciowe i autonomiczne mają przebieg postępujący , ale o bardzo zróżnicowanych objawach, które pogarszają jakość życia. W wyniku zmian neuropatycznych w obwodowym układzie nerwowym występują zespoły bólowe, ale głównie zaniki czucia i zniekształcenia stóp. Jedną z najpoważniejszych konsekwencją nie leczonej neuropatii obwodowej jest zespół stopy cukrzycowej

Objawami neuropatii obwodowej są :
Drętwienia i mrowienia kończyn
Uczucie pieczenia
Bóle stóp i podudzi
Nadwrażliwość na dotyk
Kurcze i bóle mięśni
Osłabiona wrażliwość na temperaturę

Jak należy dbać o stopy ?
1. Dbać o czystość stóp i ich prawidłową wilgotność
2. Nosić czyste skarpety, najlepiej z włókien naturalnych, bezuciskowe
3. Nosić właściwe obuwie, nieco większe niż normalnie, często z wkładką lub indywidualnie dopasowane
4. Stopy należy co dzień oglądać i w razie zmian opatrzyć i udać się do lekarza
5. Paznokcie obcinać na prosto, nie za krótko, najlepiej przy użyciu obcinaczek a nie nożyczek, aby nie uszkodzić naskórka
6. Sucha skórę stóp natłuszczać

Jaką rolę odgrywa przemiana cukrów w organizmie?
Energia wytwarzana z cukrów jest niezbędna dla funkcjonowanie całego organizmu. U osób chorych na cukrzycę cukry nie są w całości przekształcane w energię, co wywiera szkodliwy wpływ na nerwy i naczynia krwionośne. Z tego powodu istotne jest aby codziennie dostarczać do organizmu wystarczającą ilość witamin uczestniczących w procesach przemiany materii.
Witaminy C i E nazywane są „antyutleniaczami”. Chronią organizm przed działaniem tzw. wolnych rodników czyli agresywnych cząstek na działanie których nasz organizm jest bezustannie narażony.

Co może uchronić przed stopą cukrzycową ?
Witamina B1 potrzebna jest do przekształcania cukrów w energię. W przypadku nagromadzenia zapasów cukrów przekształcane są one w szkodliwy dla organizmu sorbitol. Pod wpływem sorbitolu dochodzi do zakłócania przekazywania energii potrzebnej do funkcjonowania nerwów. Wystarczające zaopatrzenie w witaminy B1, B3, B5 i B6 wspomaga przemianę cukrów w energię. Witamina B12 wspiera proces regeneracji uszkodzonych nerwów.
Od połowy ubiegłego stulecia przeprowadzono bardzo liczne badania pokazujące korzystny wpływ kwasu alfa-liponowego na procesy przewodnictwa impulsów nerwowych, które udowodniły działanie zmniejszające objawy neuropatii u chorych z cukrzycą. Kwas alfa-liponowy (ALA) to jeden z najskuteczniejszych antyoksydantów o wyjątkowych właściwościach. Chroni przed działaniem wszystkich czynników utleniających i wzmacnia działanie innych przeciwutleniaczy – m.in. witamin C i E. Rozpuszcza się w wodzie i w tłuszczach, działa zarówno na poziomie błon komórkowych, jak też w samych komórkach. Przyspiesza utlenianie glukozy, zwiększa zapasy glikogenu w wątrobie, korzystnie wpływa na metabolizm węglowodanów i lipidów. Stanowi doskonałe uzupełnienie diety diabetyków.
Kwas gamma – linolenowy jest jednym z kluczowych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za zdrowie człowieka. Buduje między innymi błony śluzowe, zwiększając funkcjonalność błony i prędkość przewodzenia. Rozszerza naczynia krwionośne i ma działanie przeciwzapalne.
Jak udowodniono w badaniu przeprowadzonym przez Raineri i wspólnicy z 2008 roku, podawanie w jednej kapsułce kwasu alfa-liponowego i gamma-linolenowego powoduje prawie czterokrotnie większą poprawę przewodnictwa nerwowego niż podanie tych substancji oddzielnie, ogranicza ból i poprawia przepływ krwi. Kwas alfa-liponowy, związany z kompleksem wielowitaminowym (wit. E. C i grupa wit. B), charakteryzuje się bardzo istotną aktywnością antyoksydacyjną, niezbędną w blokowaniu działalności wolnych rodników powstałych w procesach zaburzeń metabolicznych.

Wczesna profilaktyka neuropatii opóźni lub uchroni od późnych skutków tego niebezpiecznego powikłania cukrzycy!

Odpowiedź rynku
W odpowiedzi na zapotrzebowanie preparatu, który pomoże zapobiegać powikłaniom w postaci neuropatii cukrzycowej i będzie zawierał w jednej kapsułce jak najwięcej substancji o działaniu leczniczym, naukowcy z wołoskiego laboratorium opracowali preparat o nazwie Anedox. Jest on suplementem diety zawierającym optymalnie dobrane składniki aby właściwie odżywiać komórki nerwowe. Zawiera zarówno kwas α-liponowy, kwas gamma-linolenowy, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B12) oraz witaminy C i E. Przeciwdziała działaniu wolnych rodników oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerwów obwodowych. Preparat dostępny jest w sklepie www.suplemencikowo.pl oraz w dobrych sklepach zielarskich.